Naga MarketsLipcowe dane GUS o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w firmach okazały się lepsze niż poprzednio i bardziej optymistyczne, niż spodziewali się ekonomiści. Płace wzrosły mocniej niż oczekiwano, a zatrudnienie zmniejszyło się mniej niż się obawiano.

Płace gonią inflację, zatrudnienie maleje wolniej

Z lipcowych danych GUS wynika, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw (dane dotyczą jedynie firm zatrudniających powyżej 9 pracowników) wyniosło 5381,65 zł, a więc było o 3,8 proc. (o nieco ponad 199 zł) wyższe niż w lipcu ubiegłego roku. Po kilku miesiącach słabszej dynamiki (w kwietniu i maju wzrost sięgał jedynie 1,2-1,9 proc.), średnia płaca znów zaczęła rosnąć nieco mocniej, a co najważniejsze, było to tempo przewyższające inflację, która nieco osłabła.

Te artykuły również Cię zainteresują
To pokazuje, że presja płacowa wciąż jest widoczna, a firmy albo są zmuszone jej ulegać, albo starają się nie tracić pracowników, nawet w niepewnych czasach pandemii. Tę drugą tezę zdają się potwierdzać dany dotyczące zatrudnienia. Jest oczywiste, że spora część przedsiębiorstw w obliczu drastycznego ograniczenia popytu na swoje wyroby i usługi, była zmuszona ograniczać liczbą zatrudnionych.

W maju i kwietniu spadek w porównaniu do analogicznych miesięcy ubiegłego roku sięgał 3,2-3,3 proc. W lipcu wyniósł on już tylko 2,3 proc., a więc i w tej kwestii można mówić o poprawie sytuacji. Prawdziwym testem będą jednak miesiące, w których przestaną już obowiązywać środki wspierające utrzymanie zatrudnienia w ramach tarcz antykryzysowych.

Z komentarza GUS wynika, że w lipcu obserwowano zarówno przywracanie ograniczonych w związku z pandemią wymiarów etatów, powracanie pracowników z zasiłków i urlopów, ale także zwiększanie zatrudnienia w przypadku części firm.

W porównaniu do czerwca liczba zatrudnionych zwiększyła się o 1,1 proc., czyli o ponad 66 tys. osób. Według opinii GUS, wyższy wzrost średniego wynagrodzenia wynikał częściowo z przywracaniem wysokości płac do wymiaru sprzed pandemii, a częściowo z wypłat premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw.

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here