Naga MarketsPłaca minimalna w 2021 r. wzrośnie do 2800 zł brutto
Mateusz Morawiecki, premier RP

Jak wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 1 stycznia 2021 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wzrośnie o 200 złotych do 2800 złotych brutto. Wzrośnie również pensja godzinowa – z 17 do 18,30 złotych.

  • Rząd argumentuje niższą podwyżkę kryzysem związanym z COVID-19.
  • Związkowcy domagali się płacy minimalnej na poziomie 3100 złotych.
  • Zmianami zostanie objętych 1,7 miliona osób.

Brak porozumienia w RDS

W poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który zakłada wprowadzenie stawek, które zostały zaproponowane Radzie Dialogu Społecznego pod koniec lipca. Rządowi, związkowcom i pracodawcom nie udało się dojść do porozumienia w ciągu 10 dni, więc rządzący podjęli decyzję sami.

Te artykuły również Cię zainteresują
W zeszłym roku przedstawiciele partii rządzącej zapowiadali podniesienie płacy minimalnej do 3000 złotych w 2021 roku. W związku z pandemią rząd został zmuszony do zmniejszenia podwyżki płac. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych odrzuciło możliwość zaakceptowania niższych podwyżek i zaproponowało, aby nowe minimalne wynagrodzenie wynosiło 3100 złotych.

Zobacz również: Eobuwie.pl (Grupa CCC) stawia na rozwój Rage Age. Nowa kolekcja już we wrześniu

Prognozy dotyczące stopy bezrobocia w 2021 r. prezentowane przez ekspertów krajowych i międzynarodowych wskazują na to, że efekt epidemii będzie odczuwalny przede wszystkim w 2020 r., zaś w 2021 r. sytuacja powinna się ustabilizować lub poprawić. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19 – czytamy w projekcie.

Nowe koszty dla małych przedsiębiorstw 

Według wyliczeń rządu podwyżka płacy minimalnej dotknie przede wszystkim średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa, które w przyszłym roku poniosą koszty przekraczające 3 miliardy złotych. W przypadku dużych firm będzie to 826 milionów złotych.

Po zmianach do pracowników ma trafiać 142 złote więcej. Obecnie minimalne wynagrodzenie netto wynosi 1920 złotych, a od 2021 roku będzie ono wynosiło 2062 złote. Ze zmian ma skorzystać 1,7 miliona osób.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here