Naga MarketsW dzisiejszym raporcie eksperci z Santander BM wydali swoją pierwszą rekomendację „trzymaj” dla spółki PKP Cargo z ceną docelową dla akcji na poziomie 41,7 zł. Autorem raportu jest Michał Sopiel.


Zobacz również: Rynki finansowe w Polsce – WIG20 wygląda marnie

EBITDA PKP Cargo wyniesie ponad 1 mln zł w 2019 roku?

Szacujemy, że po rozczarowującej wielkości przewiezionej masy towarowej w okresie styczeń – maj 2019, Grupa PKP Cargo zakończy rok 2019 z ujemną (-3,4 proc.) dynamiką wolumenu (praca przewozowa -5,6 proc. rdr wobec + 1,2 proc. rdr w 2018 r.). Marże operacyjne, mimo wysokiego wzrostu kosztu wynagrodzeń wynegocjowanego w czerwcu (w ujęciu rocznym ok 108 mln zł), mają szanse pozostać płaskie z uwagi na wzrost przychodów jednostkowych (+8 proc. rdr wg. naszych założeń). W dłuższej perspektywie uwzględniamy spadek potrzeb inwestycyjnych w związku z potencjalnie wyższą średnią prędkością transportu i zwiększoną efektywnością operacyjną do ok. 720 mln zł średnio w latach 2019-25 – wskazano w raporcie.

Analitycy oczekują, że w 2019 r. EBITDA wyniesie 1.072 mln zł (lub 954 mln zł EBITDA skorygowanej o wpływ MSSF16), co daje wynik o 7 proc. mniej względem bieżącej prognozy zarządu spółki. Dodatkowo prognozowane przez nich nakłady inwestycyjne mają wynieść 898 mln zł, z potencjałem do stopniowego spadku w nadchodzących latach. W raporcie wskazano także główne ryzyka dla spółki:

  • Utrzymująca się presja płacowa;
  • Niepewne perspektywy odbicia popytu na kolejowe przewozy masowe;
  • Niewydolna infrastruktura.

Kurs na trzyletnich minimach

Notowania akcji PKP Cargo znajdują się niedaleko trzyletniego dołka w okolicach 39 zł za akcję. Dalsze spadki otworzą drogę do minimum z 2015 roku na poziomie 28,52 zł. Z kolei jeśli cena utrzyma się na obecnym wsparciu, wówczas może być to dobra okazja do zawierania pozycji długich z celem na szczyt 46 zł oraz 49,51 zł.

Zobacz również: DM BOŚ: Obniżenie rekomendacji wobec Orange oraz ceny docelowej dla JSW

Akcje PKP Cargo na interwale dziennym. xStation, XTB
Akcje PKP Cargo na interwale tygodniowym. xStation, XTB


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here