Naga MarketsPKP Cargo lokomotywaSpółka PKP Cargo odnotowała 5,2 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2019 r. wobec 54 mln zł zysku rok wcześniej. Na łamach programu „Tymczasem na GPW…” w Comparic24.TV Agnieszka Zaręba poinformowała, iż zysk operacyjny wyniósł 15 mln zł wobec 70,3 mln zł zysku rok wcześniej. Serdecznie zapraszamy na kolejny przegląd najważniejszych i najciekawszych wiadomości z Giełdy Papierów Wartościowych. Sprawdź bieżące wydarzenia na rynkach finansowych.


Przyczyną słabego wyniku PKP Cargo są zmniejszone przewozy kruszyw

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1 164,4 mln zł w II kw. 2019 r. wobec 1 281,7 mln zł rok wcześniej. W ujęciu jednostkowym zysk netto w I poł. 2019 r. wyniósł 57,1 mln zł wobec 129,2 mln zł zysku rok wcześniej.

Na wyniki PKP Cargo w pierwszym półroczu 2019 duży wpływ miały zmniejszone przewozy kruszyw w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Utrzymana została tendencja wzrostowa w przewozach intermodalnych, ponadto ten czas wykorzystaliśmy na poprawę efektywności funkcjonowania Grupy PKP Cargo, czego przykładem jest sytuacja spółki AWT, która po raz pierwszy od wejścia w struktury PKP Cargo w 2015 roku wypracowała znaczące zyski na wszystkich poziomach. Zarząd spółki podkreśla jednak, że jeśli porównujemy 2019 rok z okresami wcześniejszymi, to okaże się, że generowana dziś rentowność jest jedną z najwyższych od momentu wejścia spółki na GPW. W I półroczu 2019 roku osiągnęliśmy bowiem rentowność EBIT na poziomie 4,2%, podczas gdy w 2018 roku było to 5,3%, ale w 2017 roku 3,2%, w 2016 -3%, a w 2015 roku tylko 1,2% – oznajmiła Agnieszka Zaręba.

PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnym, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej. W 2018 r. miało 5 183 mln zł skonsolidowanych przychodów.

A jeśli interesujesz się finansami i biznesem oraz chcesz być na bieżąco z najciekawszymi informacjami z Polski, Europy i Świata, już teraz SUBSKRYBUJ nasz kanał. Będziesz niezwłocznie informowany o nowościach, które pojawiają się w telewizji Comparic24.TV oraz na naszym kanale. Zasubskrybuj kanał Comparic24.TVtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWIG20 powyżej 2100 pkt. Akcje PGNIG reagują na wyniki kwartalne
Następny artykułMinutes FOMC nie tak ważne, liczy się to, co powie Powell w piątek
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here