Naga MarketsPKP Cargo lokomotywaKurs akcji spółki PKP Cargo, największego w Polsce przewoźnika kolejowego, spadał podczas piątkowej sesji o około 13,87%. Akcje taniały o 1,47 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego minimum przy 9,10 zł. Jest to przeciętny wynik na tle tracącego w piątek 13,28% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy dość wysokich obrotach. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 9,13 zł. W sumie od początku roku kurs spółki doznał przeceny o około 60%.


Nie widać końca spadków

Notowania spółki zaczęły kierować się na południe mniej więcej w połowie 2017 roku i od tego czasu mamy trend spadkowy, który co chwilę wyznacza nowe, historyczne minima. Spoglądając na wykres tygodniowy, widać że od połowy ubiegłego roku nie mieliśmy praktycznie żadnej, istotnej korekty. Wskazuje to na nadal istniejący bardzo negatywny sentyment do spółki i to pomimo faktu, że już mamy za sobą potężne spadki. Szersza perspektywa także jest negatywna. Niemal cały ubiegły rok upłynął pod dyktando podaży. Na razie nie widać przesłanek za zakończeniem trendu, tym bardziej teraz, kiedy sytuacja na globalnych rynkach coraz bardziej się komplikuje.

pkp cargo 13.03.2020
Notowania PKP Cargo 13.03.2020

Kiepska koniunktura w branży

Kilka dni temu spółka podała, że przewozy PKP Cargo w Polsce spadły rok do roku o 22,2% do 6,7 mln ton w styczniu 2020 roku. Był to przede wszystkim efekt znacznych spadków przewozów ładunków masowych: węgla kamiennego (m.in. z powodu niższych zamówień ze strony elektrowni, które miały duże zapasy surowca), kruszyw (wolniejsze tempo realizacji inwestycji infrastrukturalnych) i rud metali (wstrzymanie pracy wielkiego pieca w hucie ArcelorMittal w Krakowie). Od końca 2018 roku rynek kolejowych przewozów towarowych w Polsce pozostaje w trendzie spadkowym r/r. W styczniu 2020 roku dynamika spadku przewozów r/r ponownie przyspieszyła i jednocześnie była najsilniejsza od grudnia 2018 roku (-14,2%). W wartościach bezwzględnych wolumen przewiezionych ładunków wyniósł w tym czasie 16,7 mln ton (był to najniższy wolumen przewozów rynku od lutego 2016 roku).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here