Naga Markets

PKO BP zyskał wczoraj ponad 3 proc. i najmocniej wpłynął na wynik indeksu WIG20Na krajowym parkiecie w dniu wczorajszym kontynuowane było odbicie zapoczątkowane we wtorek. Powyższe było zgodne z sentymentem panującym na rynkach bazowych – niemiecki DAX zakończył dzień z wynikiem +2,22%. Skala wzrostów na GPW była jednakże niższa.

PKO BP był wczoraj jedną z najsilniejszych spółek na polskim rynku

WIG20 zyskał 1,53% i był lokalnie najsilniejszym indeksem, chociaż mWIG40 (1,45%) i sWIG80 (1,21%) nie pozostawały daleko w tyle. Wśród blue chipów najmocniej zyskiwało JSW (6,63%), chociaż to wzrost PKO BP o 3,58% miał największe znaczenie dla wyniku całego rynku. Wśród spółek notowanych w WIG20 jedynie 5 z nich zakończyło dzień spadkami. Przez całą sesję najważniejszym tematem pozostawało oczekiwanie na decyzję FOMC.Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych nie zaskoczyła inwestorów i pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, wskazując jednakże iż zostaną one podniesione wkrótce, co oznacza marzec. Kontrakty terminowe na stopę procentową wskazują 85% prawdopodobieństwo podwyżki na kolejnym posiedzeniu.

Pozytywnym z punktu widzenia parkietów giełdowych był brak ogłoszenia zakończenia programu luzowania ilościowego już na styczniowym posiedzeniu. Wygaszanie rozpocznie się dopiero w kolejnych miesiącach. Redukcja bilansu ma rozpocząć się po pierwszej podwyżce i będzie prawdopodobnie miała formę dostosowania reinwestycji. Powyższy zestaw informacji można uznać jako w pełni oczekiwany przez rynek.

Nie ma w nim czynników, które inwestorzy mogliby ocenić jako negatywne zaskoczenie. Z drugiej strony samo wystąpienie prezesa Powella miało wydźwięk jastrzębi i dało sygnał iż definitywnie kończy się okres luźnej polityki monetarnej, co przełożyło się na aktywizację strony podażowej na giełdach.

Ostatecznie pomimo pozytywnej pierwszej części sesji, S&P 500 zakończyło dzień z wynikiem -0,15%, a Nasdaq 100 0,17%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Notowania kontraktów terminowych na S&P 500 wskazują na dalszy spadek o ok. 1%, co przekłada się na przecenę kontraktów na DAX o niespełna 2%. Powyższe jednoznacznie wskazuje na minorowy sentyment na giełdach po wczorajszej decyzji Fed.

Warszawskiej giełdzie w dniu dzisiejszym nie będzie ponadto pomagał umacniający się dolar. Spodziewamy się spadkowego otwarcia rynku w Warszawie.

XTB

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here