Naga MarketsKurs euro do złotegoW ostatnim czasie kurs euro w stosunku do kursu polskiego złotego wahał się w przedziale 4,27 PLN – 4,22 PLN. Oznacza to 5 groszowe wahania, które spowodowane były to słabszymi danymi na strefę euro, to z kolei umocnieniem polskiego złotego. W tym momencie kurs EURPLN odbija a analitycy banku PKO BP uważają, że obecne środowisko makroekonomiczne nie powinno negatywnie wpływać na dalsze notowana pary. Według nich, para EURPLN ma spore szanse na ustabilizowanie na dłużej swojego kursu w okolicach poziomu 4,25 PLN. 


Kurs euro w ciągu ostatnich dni starego roku spadał, by ponownie podczas nowego już, 2020 roku zacząć odbijać. W tym momencie kurs pary EURPLN oscyluje w okolicach poziomu 4,24 PLN wskazując na wyhamowanie spadków i możliwość stabilizacji kursu w tych okolicach. Tak samo twierdzą analitycy banku PKO BP, którzy wskazują, że para EURPLN ma spore szanse w I kwartale obecnego roku zakończyć notowania na poziomie 4,25 PLN. Oznaczałoby to niewielki zakres ruchu euro wobec polskiego złotego.

Zobacz również: Kursy walut: Dolar (USD/JPY) i euro (EUR/USD), komentuje Marek Rogalski

Jak podają analitycy w wydanej nocie: “Pomimo skoku krajowej inflacji w grudniu, w okolice górnego ograniczenia celu NBP (3,5 proc.) oraz możliwego dalszego wzrostu inflacji w okolice 4 proc. w I kwartale, kurs złotego nie powinien się istotnie zmieniać ze względu na brak zmian w retoryce i polityce monetarnej Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Oczekujemy, że RPP będzie przez dłuższy czas utrzymywać postawę wyczekującą ze względu na ciągle niepewne perspektywy inflacyjne oraz słabość koniunktury w strefie euro“.

WYKRES Kurs euro EURPLN D1 08.01.2020
Kurs euro EURPLN D1 08.01.2020

Innymi słowy, analitycy banku stawiają na stabilizację kursu ze względu na to, że rynek zdyskontował te informacje i zawiera je w cenach. Oznaczałoby to, że zakres ruchu pary nie powinien z tego powodu być większy podczas już oficjalnych odczytów makroekonomicznych wyczekiwanych przez inwestorów walutowych.

Może Cię zainteresować: Kursy walut NBP w środę: Dolar 3,78 zł, euro 3,23 zł. W dół również frank CHF/PLN i funt GBP/PLN, 8 stycznia 2020

To nie wszystko jednak na co zwracają uwagę ekonomiści: “Na stabilizację kursu EUR/PLN w perspektywie I kwartału wskazuje również nasz model ekonometryczny. Czynnikami ograniczającymi zmienność kursu EUR/PLN w pierwszym kwartale będą również oczekiwane przez nas stabilne notowania kursów EUR/USD i USD/CNY” – podają w raporcie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here