Naga MarketsPKO BP zrezygnuje z ekspozycji na sektor wydobywczy węgla do 2030 r. PKO Bank Polski włączył wskaźniki ESG (środowisko – społeczna odpowiedzialność – ład korporacyjny) do celów niefinansowych grupy i zobowiązał się do wyeliminowania ekspozycji na sektor wydobywczy węgla do 2030 r. oraz do zwiększania zielonego finansowania o co najmniej 5% w skali roku począwszy od 2021 roku, podał bank. Celem jest także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych przez bank do 40 tys. ton w 2025 r., tj. o 60% w stosunku do 2019 r.

“Bank wdrożył element oceny ryzyka ESG w procesie kredytowym dla klientów korporacyjnych, a zaktualizowana w 2020 r. polityka kredytowa banku dla sektora energii wysokoemisyjnej zaostrzyła kryteria finansowania oraz objęła szerszy zakres przedsiębiorstw, w tym działających w branżach okołowęglowych. Obowiązująca polityka jasno zakłada też brak nowych zaangażowań w sektor wydobywczy węgla kamiennego i brunatnego. Bank zobowiązuje się, że wyeliminuje ekspozycję na te sektory do 2030 r.” – czytamy w komunikacie.Jak zaznaczono, bank będzie kontynuował wspieranie transformacji energetycznej Polski m.in. poprzez wzrost zaangażowania w zielone finansowanie.

“Bank zobowiązuje się do zwiększania jego wolumenu o co najmniej 5% r/r, począwszy od 2021 r. Dodatkowo, bank zobowiązuje się, że zaangażowanie w zielone finansowanie w relacji do aktywów banku będzie się utrzymywało na poziomie co najmniej trzy razy wyższym niż finansowanie sektorów wysokoemisyjnych” – czytamy także.

Istotnym punktem strategii ESG jest także redukcja emisji gazów cieplarnianych o 60% do 2025 r.

“W 2020 r. bank zredukował emisje gazów cieplarnianych w zakresie 1 i 2 ze 100,7 tys. ton do 65,7 tys. ton, czyli o prawie 35% r/r. Przyczyniło się do tego przyśpieszenie cyfryzacji, pozyskanie gwarancji pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł niskoemisyjnych oraz projekty modernizacyjne ukierunkowane na poprawę efektywności energetycznej. Bank zobowiązuje się, że będzie w dalszym ciągu intensywnie zmniejszał emisje gazów cieplarnianych, które w 2025 r. wyniosą nie więcej niż 40 tys. ton, czyli o ponad 60% mniej niż w 2019 r.” – czytamy także.

Bank chce utrzymywać wysoki odsetek kobiet na kluczowych stanowiskach menedżerskich i zobowiązał się, że w 2025 r. będzie on nie niższy nić 35%.

Ponadto, do 2025 r. wskaźnik rotacji pracowników w grupie kapitałowej ma znaleźć się na poziomie nie wyższym niż 14%, a wskaźnik odejść dobrowolnych na poziomie nie wyższym niż 7%. Bank zobowiązał się także do konsekwentnego realizowania systemowych projektów wspierających zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

“Chcemy tak jak dotychczas wypracowywać najlepsze wyniki dla naszych akcjonariuszy, ale dodatkowo – szukać możliwości, aby jednocześnie rozwijać się w sposób bardziej zrównoważony. Zagadnienia związane z ESG szerzej uwzględnimy też w naszej kolejnej strategii” – powiedział wiceprezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski, kierujący pracami zarządu.

PKO BP zobowiązał się dodatkowo, że do końca III kw. 2021 r. zaktualizuje politykę zakupową z uwzględnieniem zasad ESG, do końca br. przeprowadzi ankiety ESG wśród swoich kluczowych dostawców, a do końca I kw. 2022 r. przygotuje Kodeks Etyki Dostawcy.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here