Naga MarketsPKO BP został partnerem finansowym Kolei Dolnośląskich, zamówiły 19 pociągówPKO Bank Polski wziął udział w montażu finansowym zakupów taborowych Kolei Dolnośląskich (KD), zasilając go kwotą 442 mln zł, poinformowali przedstawiciele banku, przewoźnika i województwa. KD oceniają, że dzięki współpracy z PKO BP podwoją możliwości inwestycyjne; dziś zamówiły 19 pociągów za 550 mln zł.

InvestCuffs

PKO BP wziął udział w montażu finansowym zakupów taborowych Kolei Dolnośląskich

“Uzyskaliśmy strategicznego partnera finansowego, który zasili nas kwotą 442 mln zł. Dzięki temu dwukrotnie zwiększyliśmy możliwości inwestycyjne Kolei Dolnośląskich. Dzięki umowie zawartej z bankiem otwieramy nowy etap rozwoju i zamawiamy 19 pociągów elektrycznych i hybrydowych” – powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podczas konferencji prasowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
“To jest bardzo wielki montaż finansowy. Po pierwsze, bank przejmuje zobowiązania, które już mieliśmy do dziś, to znaczy jest to spłata pozostałości kredytowych dwudziestu kilku milionów złotych, które mieliśmy zaciągnięte kilka lat temu. Natomiast największe dwie pule, to jest zamówienie, które dziś przedstawiliśmy, łącznie 19 pojazdów za kwotę ponad 550 mln zł, bo tu mamy też wsparcie unijne i wkłady własne. Natomiast PKO BP zabezpiecza pozostałą część finansowania. Natomiast liczymy na polski rząd i na zarząd województwa, że pieniądze unijne pojawią się i środki, które dziś pozyskaliśmy z PKO BP staną się za chwilę wkładem własnym do kolejnych zakupów taborowych” – wyjaśnił prezes KD Damian Stawikowski.

Koleje Dolnośląskie podkreślają, że dzięki zakupowi ich ekologiczna flota powiększy się o 60%, do 51 z 32 pojazdów. Łącznie tabor KD powiększy się do 74 pojazdów (+38%), a liczba oferowanych miejsc o 45% do 27,8 tys.

“Plany na przyszłość to 12 kolejnych nowych pojazdów Pesa Elf 2 za 350 mln zł” – dodał prezes.

“Za 2-3 lata na Dolnym Śląsku będą tylko nowe pociągi” – podkreślił.

Uczestnicy konferencji wskazali, że zamówione pojazdy pochodzą z polskich firm – Pesy i Newagu.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Koleje Dolnośląskie S.A. są spółką samorządową. Zostały powołane do życia w 2007 r. Wyznaczone zadania realizują na zlecenie samorządu wojewódzkiego. Koleje Dolnośląskie w 2020 r. przewiozły ok. 9,1 mln pasażerów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here