Naga MarketsPKO BP zarabia rekordowe 2,4 mld zł. Akcje banku spadająW trakcie dzisiejszej sesji PKO BP notuje wyraźny spadek swojej giełdowej wyceny. Obecnie akcje spółki tanieją o ponad 1,3%, pomimo tego, że w dzisiejszym raporcie zaprezentowała ona rekordowy wynik netto, który wyniósł aż 2,4 mld złotych w 1 półroczu 2021.

PKO BP traci 1,32%

W trakcie czwartkowego otwarcia największy polski bank, PKO BP, notuje wyraźny spadek swojej giełdowej wyceny. Spółka traci obecnie aż 1,32%, co oznacza spadek o 0,53 zł względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie 40,10 zł. Aktualnie inwestorzy płacą więc za akacje równo 39,57 zł.Dziś zaprezentowane zostały wyniki finansowe banku za 1 półrocze i to one determinują obecną sytuację na spółce. Warto wskazać, że w trakcie ostatnich sesji spółka notowała wzrosty, dzięki czemu jej wycena wzrosła z niecałych 38 zł początkiem sierpnia do ponad 40 zł na wczorajszym zamknięciu.

PKO BP zarabia rekordowe 2,4 mld zł. Akcje banku spadają
Notowania PKO BP w dniu 12.08.2021. Źródło: Comparic.pl

Od początku listopada 2020 PKO BP notowało bardzo dynamiczne odbicie swojej wyceny, która w najgorszym momencie wynosiła poniżej 20 zł za walor. Końcem czerwca nadciągnęła jednak mocniejsza korekta, która dotknęła większość podmiotów sektora bankowego.

Bank publikuje wyniki

PKO Bank Polski odnotował 1 236 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2021 r. wobec 803 mln zł zysku rok wcześniej, podał bank w raporcie. Wynik z tytułu odsetek wyniósł 2 405 mln zł wobec 2 539 mln zł rok wcześniej. Wynik z tytułu prowizji i opłat sięgnął 1 055 mln zł wobec 914 mln zł rok wcześniej.

– Wypracowany w I półroczu 2021 roku zysk netto grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego S.A. wyniósł 2 413 mln zł, co oznacza wzrost o 84,7% w relacji do wyniku analogicznego okresu roku ubiegłego. Wzrost zysku netto był determinowany przez: 1) poprawę o 896 mln zł wyniku z tytułu odpisów i utraty wartości łącznie z kosztami ryzyka prawnego kredytów hipotecznych w walutach wymienialnych, 2) spadek o 109 mln zł kosztów działania, głównie regulacyjnych i świadczeń pracowniczych, 3) poprawę wyniku na działalności biznesowej, który osiągnął poziom 7 390 mln zł (+2,7% r/r), głównie w efekcie wzrostu r/r wyniku pozostałego o 518 mln zł oraz wyniku z tytułu prowizji i opłat o 207 mln zł, przy spadku wyniku z tytułu odsetek o 530 mln zł. – czytamy w sprawozdaniu zarządu.

– Grupa kapitałowa PKO Banku Polskiego w I półroczu 2021 r. wypracowała najwyższy zysk w swojej ponad 100-letniej historii. Wyniósł on 2,4 mld zł i był znacznie wyższy niż przed pandemią. Odbudowę wyniku po trudnym 2020 roku, wspierał wzrost skali działania i rozwój nowych linii biznesowych oraz odpowiedzialne podejście do ryzyka. W kolejnych kwartałach chcemy wzmacniać nasze przewagi konkurencyjne, m.in. kontynuować rozwijany od kilku lat model ekspansji zagranicznej. Chcemy też w dalszym ciągu wypracowywać najlepsze wyniki dla naszych akcjonariuszy, ale dodatkowo – będziemy szukać możliwości, aby rozwijać się w sposób jeszcze bardziej zrównoważony. Pomoże nam w tym realizacja zobowiązań ESG, które uwzględniliśmy w naszych celach niefinansowych. – powiedział wiceprezes PKO BP kierujący pracami zarządu, Jan Emeryk Rościszewski, cytowany w komunikacie.

Zobacz również:

invest

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: lpp akcje opinie | mbank akcje rekomendacje | dzisiejszy kurs dolara australijskiego | kurs dolara | cena euro | notowania giełdowe | forint pln |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here