Naga MarketsTechnologia blockchain początkowo kojarzona tylko i wyłącznie z kryptowalutami w ostatnich latach coraz częściej testowana jest przez duże instytucje finansowe na całym świecie. Do ich grona dołącza pierwszy polski podmiot bankowy, PKO BP.


Już w lipcu ub.r. informowaliśmy, że PKO jako pierwsza polska instytucja finansowa rozpoczyna testy rozwiązania w technologii blockchain w celu znalezienia potencjalnych obszarów jej wykorzystania w bankowości.

Odpowiednie rozwiązania dostarcza polsko-brytyjski startup z branży technologii finansowej (FinTech), Coinfirm – firma, która przez półtora roku przeszła ewolucję od akceleratora dla start-upów aż do komercyjnego wdrażania technologii blockchain w bankowości. Spółka już teraz sprzedaje swoje rozwiązania m.in. w Japonii, Singapurze, Hongkongu, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i w Polsce.

Po trwających od ub.r. testach, PKO i Coinfirm podpisały właśnie umowę, na mocy której FinTech został zaangażowany w proces wdrażania w banku PKO technologii blockchain. Początkowo rozwiązanie to ma służyć głównie potwierdzaniu autentyczności dokumentów udostępnianych klientom (w tym regulaminów oraz taryf opłat i prowizji). Innowacja ta ma przyczynić się do rozwiązania problemu braku pełnej wiarygodności obecnych „trwałych nośników” w elektronicznej formie kontaktu z konsumentami, z jakim zmaga się branża.

Blockchain poprawi wyniki finansowe PKO?

Wykorzystanie technologii blockchain ma przyczynić się do powstania gigantycznych oszczędności. Przejście na w pełni cyfrową korespondencję z klientami jest zdecydowanie tańsze niż listowna wysyłka np. nowego regulaminu w formie papierowej. Jak podaje PKO BP, cena zapisu dokumentu na blockchainie publicznym, wynosi bowiem zaledwie od 0,07 do 0,15 zł brutto co przy ilości ok 9 mln klientów daje niewyobrażalne oszczędności.

Grzegorz Pawlicki, dyrektor Biura Innowacji i Doświadczeń Klienta w PKO BP dodaje również, że Bank zamierza szukać kolejnych zastosowań dla technologii blockchain, m.in. w obrębie tworzonego w instytucji Centrum Kompetencyjnego Blockchain.

“Blockchain może znacząco ułatwić współpracę B2B czy zwiększyć bezpieczeństwo handlu w e-commerce. Technologia pozwala na błyskawiczne potwierdzenie dokonania transakcji, jeszcze zanim pieniądze od kontrahenta zostaną zaksięgowane na koncie odbiorcy, co w przypadku handlu międzynarodowego może potrwać nawet do kilku dni.”

Nowoczesne rozwiązania w konserwatywnych sektorach

Jak przyznaje prezes Coinfirm, Paweł Kluska, współpraca z PKO BP pokazuje, że nowoczesne, blockchainowe rozwiązania mogą się sprawdzić także w na pozór konserwatywnych sektorach. Ale rynek polski, w przeciwieństwie np. do Japonii, gdzie firma prowadzi technologiczne projekty, jest pod tym względem dużo mniej zaawansowany technologicznie. Firma liczy, że pierwsze rynkowe wdrożenie jej technologii może otworzyć przed nią drzwi również do kolejnych banków, ale także firm z innych branż, które zmagają się z problemem „trwałego nośnika”, np. telekomów. 


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

PKO BP interesuje się kryptowalutami

Warto również przypomnieć, że już w październiku 2017 roku Bank PKO BP zarejestrował w Urzędzie Patentowym RP pięć znaków towarowych, które wskazują na zainteresowanie kryptowalutami: PL coin, Poland coin, Pol coin, Pole coin i Pola coin.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Banki takie jak PKO BP zastrzegają zwykle nazwy rachunków czy usług, którymi wyróżniają się na tle konkurencji. Dlatego właśnie podobne usługi w każdym banku nazywają się inaczej. Pozostaje jednak pytanie, do czego PKO BP potrzebuje znaków towarowych związanych z krytpwowalutami?

Jak donosi dziennik.pl “chodzi o marketing”. PKO BP “nie chcąc dać się zaskoczyć zmieniającej się rzeczywistości, w tym m.in. nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, podejmuje „różne działania wyprzedzające”. Zastrzega przy tym, że „nie oznacza to, że bezwzględnie skorzysta z tych rozwiązań w przyszłości, ale w sytuacji, w której hipotetycznie tak by się stało, byłoby łatwiej podejmować nam niektóre działania”.

Okazuje się więc, że pomimo negatywnego nastawienia KNF i NBP do kryptowalut, założony w 1919 roku, największy bank uniwersalny w Polsce nie odrzuca wykorzystania kryptowalut w przyszłości i z wyprzedzeniem zabezpiecza się na ewentualną możliwość wykorzystania w/w znaków towarowych np. jako nazw produktów czy usług.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCoinbase ze wsparciem dla tokenów bazujących na standardzie Ethereum, ERC20
Następny artykułKonsekwencje #deleteFacebook – spadek wartości akcji o 14 proc.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here