Naga MarketsPKO BP: Rozwiązanie kwestii kredytów w CHF umożliwi dalszy skokowy wzrostPKO Bank Polski liczy, że 2021 będzie rokiem ugód z klientami w celu rozwiązania problemu hipotecznych kredytów walutowych, co pozwoli na skokowy wzrost biznesu, poinformował prezes Zbigniew Jagiełło.

Finax

PKO BP liczy, że 2021 będzie rokiem ugód z klientami

Prezes poinformował, że PKO BP zakończył pierwszą fazę, której celem było określenie skłonności klientów do skorzystania z propozycji, którą zaproponował przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Te artykuły również Cię zainteresują
“Osiągnęliśmy wstępne rezultaty – 70% klientów jest za tym rozwiązaniem i chętnie z tej ugody skorzysta, 25% potrzebuje jeszcze dodatkowych informacji, żeby przychylić się do tego rozwiązania, a 5% klientów jest raczej sceptycznych” – powiedział Jagiełło podczas wideokonferencji.

“Drugi etap, który rozpoczęliśmy całkiem niedawno – i która jeszcze potrwa – to etap, w którym chcemy zobaczyć, jakie wyzwania od strony operacyjnej będzie rodzić tych kilkadziesiąt ugód, które zawrzemy przed sądem polubownym lub sądem powszechnym – bo tego też nie wykluczamy” – dodał.

Prezes wyjaśnił, że w kolejnym etapie zostanie zwołane nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy.

“NWZ jest odpowiednim miejscem do podjęcia decyzji. To jeszcze przed nami. Nie możemy mówić obecnie o dokładnej dacie. […] Gdy zostanie zwołane NWZ, chcemy przejść do fazy operacjonalizacji – zakładając akceptację ze strony akcjonariuszy – która też nie będzie akcją natychmiastową, ale będzie wymagała spokojnego podejścia, żeby wszyscy klienci zostali prawidłowo poinformowani, by mogli zrozumieć wszystkie aspekty podjęcia tej decyzji. To jest rok 2021, który będzie rokiem ugody w tej sprawie i rozwiązania tego problemu, który umożliwi skokowy dalszy rozwój banku bez tego obciążenia” – powiedział prezes.

Na koniec 2020 r. przeciwko bankowi toczyły się 5 372 postępowania sądowe (1 645 rok wcześniej) dotyczące kredytów hipotecznych udzielonych w ubiegłych latach w walucie obcej o łącznej wartości przedmiotu sporu 1 404 mln zł (392 mln zł rok wcześniej), w tym jedno postępowanie grupowe, w którym liczba umów kredytowych wynosi 72.

Do 31 grudnia 2020 roku w sprawach przeciwko bankowi sądy wydały 75 prawomocnych orzeczeń (w tym 33 orzeczenia po 3 października 2019 roku). 48 z tych orzeczeń (w tym w 10 orzeczeń wydanych po 3 października 2019 roku) jest dla banku korzystnych. Bank wnosi skargi kasacyjne do Sądu Najwyższego od prawomocnych orzeczeń niekorzystnych dla banku, podano także.

W 2020 r. PKO BP miał 2 645 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 4 031 mln zł zysku rok wcześniej.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here