Naga MarketsPKO BP rozpoczął realizację program ugód dla kredytobiorców frankowychWarszawa, 04.10.2021 (ISBnews) – PKO Banki Polski – zgodnie z zapowiedziami – rozpoczął realizację programu ugód dla kredytobiorców frankowych, który zakłada konwersję waluty kredytu na złotowy. Z ugody mogą skorzystać klienci, którzy spełniają określone kryteria m.in.: zaciągnęli kredyt na własne cele mieszkaniowe, podał bank. Cały proces odbywa się zdalnie, a kredytobiorcy w oddziale pojawiają się tylko w momencie podpisania ugody.

Rozwiązanie przygotowane przez bank pozwala na zawarcie ugody w krótszym czasie niż w przypadku rozstrzygnięć przed sądami powszechnymi. W trakcie postępowania mediacyjnego przed Sądem Polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) klient pozna wszystkie parametry finansowe propozycji, w tym wysokość salda po konwersji oraz kwotę ewentualnej nadpłaty, którą zwróci mu bank, podano.Wniosek składa się przez internet w serwisie transakcyjnym banku. Również spotkania mediacyjne odbywają się online. Wizyta klientów w oddziale będzie niezbędna dopiero przy podpisywaniu ugody. Koszty sądowe mediacji ponosi bank, zaznaczono.

„Kwestia kredytów walutowych w CHF od lat ciąży klientom polskich banków i krajowemu sektorowi bankowemu. Pomimo, że zawarte umowy kredytowe są prawnie wiążące, w wyniku silnego umocnienia franka szwajcarskiego sytuacja ekonomiczna tych kredytobiorców zmieniła się i dlatego postanowiliśmy im pomóc, godząc się na przewalutowanie kredytu. To rozwiązanie pozwala w pełni wyeliminować ryzyko walutowe, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, szybciej niż w sądzie i z pewnym wynikiem. Chcemy, aby skorzystało z niego jak najwięcej naszych klientów i wierzymy, że to przełom w dyskusji na temat kredytów walutowych” – powiedział prezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski, cytowany w komunikacie.

Rozwiązanie jest proponowane klientom indywidualnym, których kredyt mieszkaniowy był udzielony we frankach szwajcarskich i którzy nadal ten kredyt spłacają. Warunkiem skorzystania z tej formy pomocy jest kredyt wzięty na własne cele mieszkaniowe. Mediacja odbywa się przed Sądem Polubownym przy KNF.

„W jednym wniosku o mediację klient może wskazać tylko jedną umowę kredytową. Z propozycji ugód nie mogą skorzystać klienci, których kredyt został już spłacony, wypłacony w całości w CHF lub którzy skorzystali z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców” – czytamy w komunikacie.

Kredyt walutowy, po przekształceniu na złotowy, będzie rozliczony tak, jakby od daty zawarcia umowy był zaciągnięty w PLN. Pozostałe parametry pozostają bez zmian, m.in.: okres kredytowania, forma spłaty oraz poniesione opłaty, prowizje i składki ubezpieczeniowe. Do wyliczenia kwoty kredytu przeliczonego na PLN zostanie przyjęte oprocentowanie według zmiennej stopy procentowej na dzień zawarcia umowy. Oprocentowanie zostanie ustalone jako suma wskaźnika referencyjnego WIBOR 3M i marży. Szczegółowe wyliczenia bank przekaże klientom na kilka dni przed posiedzeniem mediacyjnym w Sądzie Polubownym, podał także bank.

23 kwietnia 2021 roku nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PKO BP zaakceptowało uchwałę dotyczącą ugód z kredytobiorcami walutowymi, następnie rada nadzorcza banku przyjęła warunki ugód.

invest

Na początku września prezes PKO BP informował agencję ISBnews podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, że bank przygotowuje się do oferowania ugód klientom, posiadającym kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich i chce ten proces rozpocząć na początku października. Na pytanie, ilu klientów może być potencjalnie zainteresowanych operacją zawarcia ugód, prezes odpowiedział, że bank nie ma takich szczegółowych danych.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

(ISBnews)

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wiadomości bitcoin | akcje develia | euro lew | giełda cdprojekt | pkn orlen notowania | pkn orlen akcję | dolar usd kurs |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here