Naga MarketsPKO BP: Rekomendacja Haitong Bank obniżona do sprzedaj. Akcje w dół o 37%?Haitong Bank obniżył rekomendację dla akcji PKO BP do sprzedaj z kupuj oraz cenę docelową akcji o 37 proc. z 48,5 PLN do 30,50 PLN, co implikuje 13 proc. tendencję spadkową. Wycena uwzględnia oczekiwaną stratę z tytułu portfela kredytów frankowych w wysokości 4,1 PLN na akcję, czyli 11,5 proc. Notowania banku kontynuują dynamiczną wyprzedaż i w poniedziałek tracą kolejne 0,3%. W efekcie walor jest najtańszy od wakacji 2017 roku.


Akcje PKO BP tracą ponad 20%, Haitong Bank wieszczy kolejne 11% w dół

Od szczytów tegorocznych akcje PKO BP tracą ponad 20%, a od początku roku ponad 6%.

Te artykuły również Cię zainteresują

“Notowania PKO BP są obecnie wyceniane ze wskaźnikiem P/E na 2020 r. na poziomie 10,8, co jest poniżej średniej sektorowej, która wynosi 11,6. Analitycy uważają to dyskonto za usprawiedliwione, biorąc pod uwagę wielkość banku i narastające ryzyka dla sektora, sygnalizowane przez Narodowy Bank Polski. Analitycy dostrzegają trzy zagrożenia dla wyceny PKO BP, które mogą wynikać ze struktury własnościowej. Pierwszym są spekulacje prasowe, że bank może stracić swojego prezesa („Rzeczpospolita 08/11/2019). Drugim są doniesienia, że PKO BP może zostać zmuszony do wzięcia udziału w procesie restrukturyzacji zagrożonych banków, a NBP szacuje lukę kapitałową na ok. 3,7 mld PLN, a w scenariuszu szokowym może ona wzrosnąć do 11,8 mld PLN. Trzecim zagrożeniem jest to, że bank jest plasowany, przez prasę, wśród faworytów do przejęcia mBanku bez względu na cenę” – podsumowuje Haitong Bank w rekomendacji.

Analitycy Haitong Bank zaktualizowali swoje prognozy dotyczące zysków na lata 2019-21 o cztery czynniki. Pierwszym jest lepsze niż oczekiwano wyniki za trzeci kwartał 2019. Drugi to spodziewane konsekwencje wrześniowego wyroku TSUE w sprawie zwrotu konsumentom prowizji za wcześniejszą spłatę kredytów, co może przełożyć się na niższe przychody odsetkowe netto o ok. 160 mln PLN rocznie (oczekuje się, iż wpływ będzie malał z czasem).

Trzecim są wyższe wpłaty do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – ok. 120 mln PLN rocznie. Czwarty z kolei to oczekiwane stopniowe tworzenie rezerw na walutowe kredyty hipoteczne, w związku z mniej korzystnymi orzeczeniami sądów w sprawie kredytów walutowych, które według szacunków analityków mogą wynieść 230 mln PLN (ok. 1 proc. portfela) w czwartym kwartale 2019 r. i 460 mln PLN (2 proc. portfela) w latach kolejnych.

“Analitycy pozostawili swoją prognozę zysku netto spółki w 2019 r. na niezmienionym poziomie 4,28 mld PLN, co daje 15 proc. wzrostu r/r, ale obniżyli je na lata 2020-21 odpowiednio o 8 i 11 proc. do 4,04 mld PLN (-6 proc. r/r) i 4,28 mld PLN (+15 proc. r/r). Prognozy Haitong Bank dotyczące zysków na lata 2019-2021 są niższe od konsensusu odpowiednio o 4/13/10 proc. W opinii analityków wynika to w dużej mierze z oczekiwanej konieczności tworzenia rezerw na kredyty frankowe. Jednocześnie zwracają uwagę, że rezerwy te są bardzo nieprzewidywalne, zarówno jeżeli chodzi o skalę, jak i czas ich tworzenia” – podsumowano.

PKO BP traci w grudniu ponad 6%, najwięcej od roku

Chociaż grudzień dopiero się zaczął, to akcje PKO BP już tracą najwięcej od roku, czyli ponad 6%. Notowania wybijały strefę wsparcia z 2017 roku, nadal jednak utrzymują się nad dwuipółrocznymi minimami, których ostateczne pokonanie może otworzyć drogę do dalszych spadków w kierunku 32 zł lub jak podaje Haitong Bank nawet 30 zł za jedną akcję.

PKO BP traci w grudniu ponad 6%, najwięcej od roku Chociaż grudzień dopiero się zaczął, to akcje PKO BP już tracą najwięcej od roku, czyli ponad 6%. Notowania wybijały strefę wsparcia z 2017 roku, nadal jednak utrzymują się nad dwuipółrocznymi minimami, których ostateczne pokonanie może otworzyć drogę do dalszych spadków w kierunku 32 zł lub jak podaje Haitong Bank nawet 30 zł za jedną akcję.
PKO BP traci w grudniu ponad 6%, najwięcej od roku

Chociaż grudzień dopiero się zaczął, to akcje PKO BP już tracą najwięcej od roku, czyli ponad 6%. Notowania wybijały strefę wsparcia z 2017 roku, nadal jednak utrzymują się nad dwuletnimi minimami, których ostateczne pokonanie może otworzyć drogę do dalszych spadków w kierunku 32 zł lub jak podaje Haitong Bank nawet 30 zł za jedną akcję.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here