Naga MarketsPKO BP ma umowę z Krakowem na emisję obligacji komunalnych o wartości 620 mln złPKO Bank Polski zawarł z miastem Kraków umowę dotyczącą zorganizowania emisji obligacji na kwotę 620 mln zł, podał bank. To 27. emisja obligacji dla miasta wojewódzkiego, którą poprowadzi PKO BP – w tym druga dla Krakowa. Udział banku w rynku obligacji komunalnych mierzony wartością zadłużenia wynosi blisko 40%, podano także.

Celem emisji obligacji jest pozyskanie środków na finansowanie planowanego w 2021 r. deficytu budżetu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji obligacji oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów. Obligacje zostaną wyemitowane w trzech seriach: seria A21 o wartości 300 mln zł, seria B21 o wartości 300 mln zł i seria C21 o wartości 20 mln zł, podano.„To największa emisja obligacji w historii banku. Jak dotąd PKO Bank Polski zorganizował dla samorządów emisje obligacji komunalnych na ogólną sumę blisko 21,5 mld zł, od lat utrzymuje na tym rynku pozycję lidera. Od początku powstania obecnego rynku obligacji komunalnych przeprowadziliśmy blisko 2,5 tys. emisji. Bank prowadzi obsługę 650 samorządów, którym zapewniamy profesjonalną obsługę w pełnym zakresie usług finansowych. Podpisana umowa emisyjna z Krakowem będzie miała istotny wpływ na rozwój miasta i regionu” – powiedział wiceprezes banku nadzorujący Obszar Bankowości Korporacyjnej i Administracji Marcin Eckert, cytowany w komunikacie.

W umowie bank zobowiązuje się do przygotowania dokumentacji związanej z procesem emisji obligacji oraz do nabycia obligacji emitowanych przez miasto. Tegoroczna emisja obligacji Krakowa podobnie jak poprzednie zostanie wprowadzona do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

„Emisja obligacji posłuży miastu uzyskać środki dla dalszego rozwoju. Środki z emisji obligacji pozwolą na sfinansowanie m.in. inwestycji strategicznych: budowę linii tramwajowej KST, etap III (os. Krowodrza Górka – Górka Narodowa) wraz z budową dwupoziomowego skrzyżowania w ciągu ul. Opolskiej, przebudowę stacji kolejowej SKA 'Kraków-Swoszowice’ wraz z budową parkingu typu 'Park & Ride’ oraz szeregu innych przedsięwzięć inwestycyjnych istotnych z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju miasta” – czytamy w komunikacie.

„Ten rok może okazać się rekordowym pod względem sumy emisji obligacji komunalnych prowadzonych przez PKO. Podpisana właśnie z Krakowem umowa jest już kolejną w tym roku. W czerwcu do emitentów obligacji komunalnych z PKO dołączyła Piła z dwoma emisjami na łączną sumę 79 mln zł oraz Słupsk (53 mln zł)” – podsumowano w materiale.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Aktywa razem banku wyniosły 381 mld zł na koniec 2020 r. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania lotos | akcje pkp cargo | kurs złoty | kurs rubla prognozy 2021 | Dolar nowozelandzki | kurs rubla kantor | kurs ropy naftowej |

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here