Naga Markets

PKO BP ma ponad 27 tys. wniosków o mediacje, ponad 15,3 tys. zakończono pozytywnieWarszawa, 20.06.2022 (ISBnews) – PKO Bank Polski zawarł ponad 15,3 tys. ugód z klientami indywidualnymi posiadającymi kredyty we frankach szwajcarskich (CHF), podał bank. Łączna liczba wniosków o mediacje w sprawie tych kredytów wyniosła ponad 27 tys.

“Od 20 czerwca z programu ugód mogą skorzystać osoby spłacające kredyt hipoteczny MIX we frankach szwajcarskich. Kredyt ten pozwalał na sfinansowanie zakupu nieruchomości, jak również spłatę innych zobowiązań. Ponad 15,3 tys. mediacji zakończyło się pozytywnie, a klienci złożyli dotychczas ponad 27 tys. wniosków. Kolejna grupa wniosków oczekuje na mediacje” – czytamy w komunikacie.Bank systematycznie przedstawia to rozwiązanie także klientom pozostającym w sporze sądowym.

“Program ugód dla kredytobiorców frankowych trwa już prawie 9 miesięcy. Wnioski, które po tym okresie możemy wyciągnąć, są jednoznaczne – to rozwiązanie było konieczne, cieszymy się, że jesteśmy pierwszym bankiem, który zaproponował tę możliwość klientom. Celem było przede wszystkim polubowne, wygodne i szybkie rozwiązanie spraw – w przeciwieństwie do kosztownej i długotrwałej drogi sądowej. Ugody pozwalają kredytobiorcom uwolnić się od ryzyka walutowego. Cały czas pracujemy nad poszerzeniem bazy klientów, którzy mogą skorzystać z rozwiązania. Od teraz osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny MIX, oraz klienci, którzy chcą ponownie złożyć wniosek po rezygnacji z mediacji w przeszłości, również mogą starać się o ugodę. Trwają pracę, aby umożliwić ugodowe rozwiązanie spraw kolejnym grupom klientów, w tym kredytobiorcom, którzy swój kredyt hipoteczny zaciągnęli pierwotnie w złotych, a następnie go przewalutowali” – powiedział wiceprezes nadzorujący obszar zarządzania ryzykiem Piotr Mazur, cytowany w komunikacie.

Propozycja PKO BP zakłada konwersję waluty kredytu na PLN, tak jakby od początku był kredytem złotowym. Rozwiązanie jest proponowane klientom indywidualnym, których kredyt mieszkaniowy był udzielony we frankach szwajcarskich i którzy nadal ten kredyt spłacają. Od 20 czerwca z rozwiązania mogą skorzystać również klienci posiadający kredyty hipoteczne MIX w CHF oraz osoby, które składały już wniosek o mediację przed Sądem Polubownym przy KNF i ostatecznie zrezygnowały, wyjaśniono.

“Proces jest bezkosztowy i przyjazny dla klienta. Koszty sądowe mediacji ponosi bank. Wszystko, w tym spotkania mediacyjne, odbywa się zdalnie, a kredytobiorcy w oddziale pojawiają się tylko w momencie podpisania ugody. Prawie 82% kredytobiorców złożyło swoje wnioski o mediację poprzez serwis transakcyjny iPKO. Uzgodnienie i akceptacja warunków przez obie strony odbywa się najczęściej podczas jednego spotkania mediacyjnego, które trwa około godziny. Rozwiązanie przygotowane przez bank pozwala na zawarcie ugody w zdecydowanie krótszym czasie niż w przypadku rozstrzygnięć przed sądami powszechnymi. Proces ugodowy, od złożenia wniosku przez kredytobiorcę do podpisania ugody w oddziale, trwa średnio 58 dni – najkrótszy proces zakończył się w 14 dni” – czytamy dalej.

W procesie ugodowym ponad 73% klientów, którzy po podpisaniu ugody kontynuują spłatę kredytu, wybiera kredyt ze stałą stopą, podano także.

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Akcje banku od listopada 2004 r. notowane są na GPW. Aktywa razem banku wyniosły 418,09 mld zł na koniec 2021 r.

NED

(ISBnews)

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cd projekt akcje prognozy | kurs rubla w kantorach | akcje bml | dino akcje rekomendacje | cyfrowy polsat cena akcji | kurs dolara | akcje gpw |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here