Naga Markets

PKN Orlen zyskał wczoraj ponad 4 procent. WIG20 zakończył handel powyżej poziomu 2200 punktówŚroda przyniosła kontynuację wzrostów na krajowym rynku akcji, dzięki czemu byliśmy świadkami trzeciej z rzędu, dodatniej sesji na Warszawskim Indeksie Giełdowym. Dopisywały również obroty, które wyniosły ok. 1,5 mld złotych. Najwyższą stopę zwrotu wśród głównych indeksów uzyskał mWIG40, który wzrósł o 1,12%. Wśród średnich spółek najlepiej zachowywały się min. walory Enea (+7,95%) oraz Budimex (+7,36%).

PKN Orlen odnotował wczoraj znaczny wzrost

WIG20 zyskał z kolei 1,04%, kończąc handel powyżej poziomu 2200 punktów. Motorem napędowym zmian były przede wszystkim spółki paliwowe, które odbijały mocno po ostatniej wyprzedaży – PKN Orlen zyskał 4,06%, a Lotos 5,24%. Obciążeniem były przede wszystkim walory Mercatora, które straciły ponad 6% po ostatnich dynamicznych wzrostach na fali informacji. Długoterminowy trend spadkowy kontynuowały również walory Allegro.eu, które zakończyły handel blisko 38 zł.Początek miesiąca to również czas na publikację odczytów indeksów wyprzedzających PMI. W Polsce, odczyt za listopad na poziomie 54,4 pkt był lepszy od oczekiwań rynku na poziomie 54 punktów. W listopadzie ekspansja w polskim sektorze wytwórczym przyspieszyła dzięki szybszym wzrostom produkcji i nowych zamówień.

Tymczasem niedobry siły roboczej oraz problemy z rekrutacją nowych pracowników doprowadziły do niewielkiego spadku zatrudnienia, a ograniczona dostępność środków produkcji oraz nasilenie presji cenowej osłabiły optymizm biznesowy polskich producentów.

Presje cenowe wciąż wiązały się ściśle z wyzwaniami po stronie podaży. Według respondentów badania na całym świecie brakowało środków produkcji, a dostawcy borykali się z problemami logistycznymi i transportowymi. W efekcie średni czas dostaw środków produkcji znacznie się wydłużył.

Środa na rynkach akcji w USA przebiegała początkowo pod dyktando kupujących, ale nastroje mocno popsuły się po potwierdzeniu pierwszego przypadku wariantu koronawirusa Omikron na obszarze Stanów Zjednoczonych. W efekcie indeksy zakończyły dzień z ponad 1% stratami. Negatywne nastroje uderzyły przede wszystkim w spółki technologiczne, co widać po zachowaniu indeksu Nasdaq vs. S&P500.

Bez wątpienia temat nowego wariantu wirusa będzie wprowadzał w najbliżsym czasie okresowy wzrosty zmienności na rynkach. Światowa Organizacja Zdrowia spodziewa się “na dniach” więcej informacji w kwestii przenoszenia się Omikronu – poinformowała główna ekspertka WHO ds. epidemii Maria Van Kerkhove. Z kolei producenci szczepionek zapowiedzieli, że ocena skuteczności ich preparatów przeciwko wariantowi Omikron zajmie około dwóch tygodni.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Od rana na rynkach akcji panują lekko negatywne nastroje, co jest pokłosiem wczorajszej wyprzedaży na amerykańskim indeksach. Sesja w Japonii zakończyła się spadkami głównego indeksu – Nikkei225. Również kontrakty terminowe na Niemiecki DAX są kwotowane na negatywnych poziomach. W takim otoczeniu zakładamy ujemne otwarcie handlu na GPW W Warszawie.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs forinta | ciech akcje kupno | euro pln | kurs akcji tauron | pkobp gpw | cena akcji dom development | pkobp akcje notowania |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here