Naga MarketsPKN Orlen zobowiązał się do sfinansowania do 100% nakładów na CCGT w GrudziądzuWarszawa, 31.08.2021 (ISBnews) – PKN Orlen zobowiązał się – w ramach porozumienia zawartego z Energą – do pokrycia do 100% nakładów inwestycyjnych związanych z realizacją budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu, ale nie więcej niż 1,8 mld zł, pod warunkiem zawarcia przez spółkę CCGT Grudziądz Sp. z o.o. (spółka celowa realizująca projekt) umowy mocowej, podały PKN Orlen i Energa z Grupy Orlen.

„W przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektu, PKN Orlen S.A. zobowiązał się w Porozumieniu do pokrycia do 100% nakładów inwestycyjnych związanych z realizacją projektu, ale nie więcej niż 1,8 mld zł, pod warunkiem zawarcia przez spółkę CCGT Grudziądz Sp. z o.o. (spółka celowa realizująca projekt) umowy mocowej. Pokrycie wskazanych nakładów inwestycyjnych, nastąpi poprzez udzielenie środków pieniężnych Energa S.A. lub spółce CCGT Grudziądz Sp. z o.o. na kapitał własny lub obcy. Porozumienie określa również zasady nadzoru nad spółką CCGT Grudziądz Sp. z o.o. oraz kierowania projektem” – czytamy w komunikacie.PKN Orlen posiada 90,92% akcji Energi, które dają prawo do 93,28% udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu spółki. Energa posiada 100% udziałów spółki CCGT Grudziądz Sp. z o.o.

Projekt CCGT Grudziądz jest obecnie zawieszony. Jak informowano wcześniej w tym roku, powrót do jego realizacji uzależniony jest od decyzji właścicielskich i otoczenia makroekonomicznego.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW. Od końca kwietnia 2020 r. spółka należy do grupy kapitałowej PKN Orlen.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

invest

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here