Naga MarketsPKN Orlen: Wysokie marże petrochemiczne powinny się utrzymać w 2022 rokuKatowice, 20.09.2021 (ISBnews) – Wysoki poziom marż petrochemicznych, notowany od marca tego roku, powinien utrzymywać się także w 2022 roku, poinformował ISBnews główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.

„Wysokie marże petrochemiczne powinny utrzymać się do końca obecnego roku i mamy nadzieję, że podobnie będzie również w roku 2022. To się wiąże z przerwaniem łańcuchów dostaw w wyniku pandemii koronawirusa, podczas gdy popyt na produkty petrochemiczne stale rośnie, bo jest bardzo silnie skorelowany ze wzrostem PKB” – powiedział Czyżewski w rozmowie z ISBnews podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach.Modelowa marża petrochemiczna PKN Orlen utrzymuje się na rekordowych poziomach w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. W marcu br. było to 1 232 euro za tonę, historyczny rekord osiągnięty został w maju, kiedy wskaźnik ten wyniósł 1 492 euro za tonę, a do sierpnia marża petrochemiczna nie spadła poniżej poziomu 1 300 euro za tonę.

„Jeśli chodzi o marże rafineryjne, w ostatnich miesiącach sytuacja również się poprawiła i mamy nadzieję, że te poziomy się utrzymają w kolejnych miesiącach, chociaż o marży rzędu 10 USD na baryłce i więcej raczej możemy już zapomnieć, bo w Europie nadal ciąży nam nadwyżka mocy produkcyjnych” – dodał Czyżewski.

W jego ocenie, na rynku ropy naftowej ceny również powinny się stabilizować w najbliższych miesiącach, a w średniej perspektywie można się spodziewać spadku notowań do około 65 USD za baryłkę do końca 2022 roku.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Piotr Apanowicz

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pge giełda | nasdaq index notowania | bitcoin wiadomości | enea cena akcji | cena akcji intercars | kurs euro wykres | lpp akcje |

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here