Naga MarketsW kolejnej odsłonie cotygodniowego programu Artyści Rynków w Comparci24.tv, gościem znanego z anteny Polsat News, Jacka Brzeskiego, byli Łukasz Wardyn i Maciej Leściorz z CMC Markets. W trakcie programu poruszono między innymi kwestię spółki PKN Orlen. W ocenie ekspertów potencjalna fuzja z Lotosem dałaby możliwość polskiej spółce dołączyć do gigantów paliwowych. Czy to oznacza dalszy wzrost kursu akcji PKN Orlen?


PKN Orlen z celem na 125 zł za akcję?

Logo PKN OrlenNie ma żadnej wątpliwości, iż najpotężniejsza branża na świecie to branża paliwowa, zauważa Jacek Brzeski. Aż 6 wśród największych 10 spółek to firmy z branży paliwowej. Sektor paliwowy i globalny jest bardzo skonsolidowany, a zaledwie 10 największych spółek generuje 60% przychodów całego sektora paliwowego. Ostatnie lata były dla nich korzystne ze względu na wzrost kursu ropy. Dobra sytuacja w branży może być okazją dla polskiego PKN Orlen, który znajduje się na miejscu 410 i jest jedyną polską firmą w rankingu top500. Akcje rosną w tym miesiącu o około 10% docierając do psychologicznego poziomu 100 zł za akcję.

Przychody Orlenu są 14 razy mniejsze niż pierwszej spółki paliwowej w rankingu Sinopec Group. To pokazuje jaka jest skala i ogromna różnica między dużymi, a małymi firmami w tej branży. Jeżeli utrzymają się wzrosty cen ropy, ta tendencja powinna się utrzymać – powiedział Maciej Leściorz.

Jeżeli doszłoby do fuzji z Lotosem dałoby to możliwość wskoczenia spółce w okolice miejsca trzy setnego. Jednak ekspansja zagraniczna Orlenu jest umiarkowana – dodał Łukasz Wardyn.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here