Naga MarketsPKN Orlen: Udział strony litewskiej w budowie instalacji BOB to ok. 70 mln euroMożejki, 08.10.2021 (ISBnews) – Zgodnie z porozumieniem z litewskim rządem, udział strony litewskiej w capeksie budowy instalacji pogłębionego przerobu ropy (ang. Bottom of a Barrel, BOB) w rafinerii w Możejkach na Litwie wyniesie 8,5%, czyli blisko 70 mln euro, poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

„Zgodnie z porozumieniem z litewskim rządem, strona litewska dopłaci do capeksu 8,5%, czyli blisko 70 mln euro” – powiedział Obajtek podczas briefingu na terenie rafinerii w Możejkach.Ponadto strona litewska myśli też o przebudowie infrastruktury drogowej, dodał.

„Pracujemy także nad skorzystaniem ze środków strukturalnych Unii Europejskich” – wskazał też prezes.

PKN Orlen poinformował dziś, że ruszy z budową instalacji BOB w Możejkach jeszcze w tym roku. Zgodnie z podpisanym porozumieniem pomiędzy PKN Orlen, a Orlen Lietuva, dotyczącym finansowania inwestycji, koncern zainwestuje 641 mln euro. To największy w historii Grupy Orlen projekt inwestycyjny prowadzony na Litwie. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca 2024 r. i umożliwi wzrost EBITDA nawet o ok. 68 mln euro rocznie.

Budowa instalacji pogłębionego przerobu ropy w rafinerii w Możejkach umożliwi zwiększenie uzysku produktów wysokomarżowych z obecnych niecałych 72% do ponad 84%.

W lipcu 2021 r. Orlen Lietuva, spółka z Grupy Orlen podpisała z Ministerstwem Energetyki Litwy list intencyjny w sprawie inwestycji pogłębionego przerobu ropy.

Orlen Lietuva to kluczowa spółka w Grupie Orlen, obsługująca jedyną rafinerię w regionie, co sprawia, że jest gwarantem jego bezpieczeństwa. PKN Orlen konsekwentnie inwestuje w rozwój aktywów na Litwie. Zakład w Możejkach ma też duże znaczenie dla polskiej oraz litewskiej gospodarki. To największa w kraju firma, zatrudniająca ok. 1,5 tys. pracowników, z których ponad 90% to mieszkańcy Możejek i okolicznych miejscowości. Kolejne 4 500 osób to pracownicy zewnętrznych firm usługowych i podwykonawczych. Orlen Lietuva to także jeden z największych na Litwie eksporterów i podatników. Tylko w 2020 r. do budżetu Litwy spółka wpłaciła 566 495 374 euro z tytułu podatków.

invest

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw kęty | naga markets | giełda oncoarendi | ropa wti kurs | stalprodukt kurs | notowanie kryptowalut | datawalk akcje |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here