Naga Markets

PKN Orlen ubrał inwestorów w dywidendę. Cena akcji spadła o 20% w dwa tygodnieTuż po ogłoszeniu rekordowych wyników płockiego koncernu, inwestorzy z GPW otrzymali kolejną niespodziankę. Konferencję i przedstawienie nowej polityki dywidendowej spółki. Zakłada ona 4 zł minimalnej gwarantowanej dywidendy i jej wzrost o 15 groszy aż do 2030 r.

Rynek się ucieszył, cena akcji rosła na wzmożonych obrotach do ponad 67 PLN. I tu wierzący w nową politykę PKN zostali wystawieni na ciężką próbę, bowiem cena akcji od tamtego momentu, spadła już o 20 proc. Jedna piąta spółki wyparowała z rynku, a mówimy o największej firmie w kraju. Wszystko to trwało nieco ponad dwa tygodnie i na godzinę 15:00 w dniu 16 marca cena akcji zdaje się spadać dalej w sposób jednostajny, jakby ktoś zabrał dno.







Czy inwestorzy mogą czuć się ubrani w dywidendę Orlenu?

Z pewnością nie sposób nie dostrzec, że mamy do czynienia z teatrzykiem rozgrywanym między dobrym i złym „gliną”. Dobrym jest prezes Orlenu, a złym szef MAP. Jeden mówi, jak to jest dobrze w spółce i chce jak najlepiej dla inwestorów, a drugi, że wciąż pracuje nad podatkiem, który nota bene wymusza Bruksela, a dywidenda powinna być jak najniższa – przekaz jest niespójny.

Po drodze w giełdę uderzył bankowy kryzys, ale także tąpnięcie na rynku ropy naftowej, gdzie cena baryłki WTI spadła do najniższego poziomu od grudnia 2021 r. Splot tych wszystkich zdarzeń (banki i ropa, to zdarzenia niezależne) oraz zależnych, jak komunikacja prezesa spółki oraz ministra, dobija kurs akcji Orlenu. O ile nikt nie ma wpływu na to, co dzieje się z ropą czy bankami, o tyle komunikacja z rynkiem ze strony właściciela i prezesa mogłaby być bardziej przemyślana, bo cierpią na tym nie tylko inwestorzy instytucjonalni, ale także indywidualni i uczestnicy PPK. Nie mówiąc już o tym, że taki sposób komunikacji i niepewności, odstrasza inwestorów zagranicznych.

Zatem nie ma co się też dziwić, że spółka jest notowana ze wskaźnikiem forward P/E poziomie 3,5, co jest zdecydowanie poniżej europejskiej średniej dla spółek energetycznych.

 Redakcja poleca również:

AVA Trade


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









Poprzedni artykułWIG20 utrzymał się powyżej 1700 pkt. Credit Suisse zostanie uratowany przez SNB
Następny artykułKryzys 2008 r. się nie powtórzy. Christine Lagarde uspokaja rynki
Daniel Kostecki jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 2007 roku związany jest z rynkami finansowymi prywatnie, a od 2010 roku również zawodowo. W swojej karierze obejmował kolejno stanowiska analityka rynków finansowych w XTB S.A., dyrektora departamentu analiz rynkowych w HFT Brokers oraz dyrektora polskiego oddziału Conotoxia Ltd. Aktywnie komentuje również aktualną sytuację na rynkach w mediach, zarówno tych tradycyjnych, jak również w social mediach, na YouTube i na branżowych stronach internetowych. Prowadzi bloga, za który nagrodzony został statuetką Invest Cuffs (wcześniej FxCuffs) w kategorii Blog Roku i Osobowość Roku. Jako analityk rynków finansowych i autor komentarzy jest częstym gościem ogólnopolskich stacji telewizyjnych oraz radiowych, a także uczestniczy w ogólnopolskich konferencji i spotkaniach inwestorów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here