Naga Markets

PKN Orlen stawia na zieloną transformację i planuję osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 rokuPKN Orlen, polska firma naftowa i energetyczna, w swojej najnowszej strategii otwarcie stawia na przeprowadzenie zielonej, proekologicznej transformacji, która ma zapewnić neutralność emisyjną spółki do 2050 roku. Aby to osiągnąć, określone zostały 3 główne filarii strategii działania. Pierwszy z nich zakłada maksymalne wykorzystane obecnych aktywów w celu zebrania stosownych funduszy, drugi zakłada inwestycje w OZE, czy też rozwój sieci ładowarek elektrycznych i punktów paliw alternatywnych. Ostatni (trzeci) filar, jak wskazuje Adam Czyżewski (główny ekonomista PKN Orlen), opiera się z kolei o inwestycje w technologie, których jeszcze nie ma, ponieważ aby spełnić ten cel spółka musi wyjść przed szereg i sama kształtować trendy.

  • PKN Orlen stawia na ekologię i planuję osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku.
  • Pomóc mają w tym inwestycje m.in. w farmy wiatrowe, PV, oraz lepsze gospodarowanie odpadami.
  • Strategia działania podzielona została na 3 filary i zakłada również inwestycje w innowacyjne rozwiązania, niedostępne obecnie na rynku.

PKN Orlen stawia na zieloną energię

PKN Orlen jest polską spółką działającą w branży energetycznej i paliwowej. Firma zalicza się do jednej z najbardziej rozpoznawalnych w kraju właśnie ze względu na swoją działalność na rynku paliw. Obecnie spółka staje jednak przed coraz większymi wyzwaniami, które wynikają m.in. z transformacji energetyczej, która zakłada odchodzenie od paliw kopalnych, a więc i ropy naftowej. Aby dostosować się do długoterminowych trendów, spółka planuje więc swoją modernizację.

Zobacz również: Czy CD Projekt dalej powinien obawiać się pozwów zbiorowych z USA? Komentuje Paweł Frańczak

– Transformacja biznesu w kierunku koncernu multienergetycznego. Dekarbonizacja, ogłosiliśmy osiągnięcie celu neutralności emisyjnej w roku 2050. Równocześnie, ponieważ wytwarzamy także plastiki, petrochemiczne materiały, no to bardzo ważną rzeczą jest gospodarka obiegu zamkniętego, która ma nas uwolnić od nadmiaru odpadów. Równocześnie poprzez gospodarkę obiegu zamkniętego w dużym stopniu uniezależnić się od surowców wejściowych. – wskazuje Adam Czyżewski.

Jak podkreśla gość programu Comparic24, przyjęta perspektywa czasowa musi być długoterminowa, ponieważ taka jest specyfika branży, w której operuje spółka. Czas niezbędny do realizacji wielu projektów wynosi bowiem długie lata, występuje długi cykl życia produktu.

– Kluczem do osiągnięcia tego wszystkiego jest tak naprawdę zielona energia, więc my bardzo mocno rozwijamy się w kierunku energetyki niskoemisyjnej i w przyszłości zeroemisyjnej, poprzez budowę farm wiatrowych, farm fotowoltaicznych itd. – podkreśla także.

3 filary strategii

– Pierwszy filar jest taki, aby z tych aktywów, które już dzisiaj mamy (np. rafinerii), wycisnąć maksymalnie dużo wartości w czasie kiedy będzie jeszcze popyt na produkty rafineryjne, bo, mimo że na świecie rafinerii jest za dużo i dlatego te marże rafineryjne są bardzo niskie, no bo sporo rafinerii musi wypaść z rynku, aby reszta zaczęła zarabiać, to paliwa są potrzebne. – twierdzi Adam Czyżewski.

XTB

Jak wskazuje główny ekonomista PKN Orlen, w rozmowie na antenie Comparic24, drugim filarem strategii są pewne dziedziny działalności, w które spółka może wejść, ponieważ jej zdaniem są one perspektywiczne (dla przykładu: zielona energia). W to spółka ma zamiar inwestować już w najbliższym okresie, najbliższych latach.

Kolejnym elementem drugiego filaru jest dalszy rozwój petrochemii powiązanej z recyklingiem. Bardzo ważnym aspektem ma być również stawianie na elektromobilność, czyli stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Jak wskazuje Adam Czyżewski, spółka dalej chce napędzać transport, oferując obok paliwa płynnego również to w postaci prądu. Warto również wskazać, że PKN Orlen planuje inwestycje także w paliwa alternatywne, bowiem efektywność energetyczna 1 kg baterii jest zbyt niska (w porównaniu do tradycyjnych paliw), aby napędzać m.in. samoloty.

– Trzeci filar to są technologie, które trzeba dopiero wymyślić. Zadeklarowaliśmy osiągniecie zerowej emisyjności do roku 2050, no to tego nie da się zrobić bez rozwoju własnych technologii. My nie możemy czekać, aż rynek coś zaakceptuje i my sobie dopiero to z rynku ściągniemy. Jesteśmy pierwszym koncernem w naszym regionie, który taką deklarację (zerowej emisyjności netto) ogłosił. To nie jest pusta deklaracja, ponieważ teraz inwestorzy będą nam patrzeć na ręce. – podkreśla główny ekonomista PKN Orlen.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs euro on line | dow | kurs ropy brent | zlotowka | sp 500 index |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCaptor Therapeutics S.A. z sukcesem zakończył pierwszą ofertę publiczną
Następny artykułS&P 500 wygląda na wykupiony. Czy indeks Wall Street zacznie rajd spadkowy?
Absolwent ekonomii oraz obecnie student Rynków Finansowych na Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych, zwycięzca ligi debat oksfordzkich i turnieju debat w stylu Lincoln-Douglas, autor publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej i prelegent podczas akademickich konferencji naukowych. Aktywny uczestnik i współorganizator konferencji naukowej „Forum Rozwoju Ekonomicznego Polski” oraz wydarzenia „Tydzień Gospodarki Światowej”. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w sektorze bankowym. Laureat olimpiad z dziedzin takich jak historia i WOS. Kreator postaw obywatelskich i zwolennik podejścia fundamentalnego. Prywatnie miłośnik historii (w szczególności XX wieku), gier strategicznych i podróży do ciepłych państw południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here