Naga MarketsPKN Orlen silnie drożeje. Kolejne cele w rejonie 67 zł Kurs akcji spółki PKN Orlen, największego w Polsce koncernu naftowego, rósł podczas wczorajszej sesji o około 2,96%. Akcje drożały o 1,64 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 57,48 zł. Jest to dobry wynik na tle zyskującego wczoraj 1,28 % indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy porównywalnych obrotach na tle wcześniejszych dni. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 56,98 zł.

Duża dynamika wzrostów

Notowania paliwowych spółek wyraźnie odżyły w listopadzie. Ma to także związek z silnym odbiciem cen ropy naftowej oraz informacjami o szczepionkach, które mogą szybko zakończyć problemy z niskim popytem na paliwa. Wydaje się, że zwyżka na mocno przecenionym Orlenie, powinna być kontynuowana. Dynamika odbicia jest spora i kurs bez problemy przełamuje kolejne oporu. Po wybiciu 58 zł, następnym celem będą okolice 67 zł.

Te artykuły również Cię zainteresują
pkn orlen 2.12.2020
Notowania PKN Orlen 2.12.2020

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Budowa zgodnie z planem

Stan zaawansowania budowy nowej linii do produkcji nawozów azotowych w Anwilu Włocławek z Grupy PKN Orlen wynosi 32%, a budowa przebiega zgodnie z harmonogramem, poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. “Budowa zaawansowana jest w 32% i przebiega zgodnie z planem, nową linię do produkcji nawozów azotowych oddamy do użytku za półtora roku. To szczególnie istotne w dobie pandemii koronawirusa, bo każda zwłoka to zmiana parametrów finansowych inwestycji” – powiedział Obajtek podczas briefingu online.

Szef PKN Orlen poinformował, że jednocześnie trwają już również rozmowy z potencjalnymi klientami, a także ruszyły nabory pracowników nowej linii, którzy będą musieli zostać wcześniej przeszkoleni. “Za 10-15-20 lat poziom przerobu ropy naftowej na paliwa zdecydowanie spadnie, dlatego musimy iść w kierunku petrochemii, budować kolejne nogi nasze działalności” – podkreślił prezes. Nowa instalacja zwiększy moce produkcyjne nawozów azotowych przez Anwil z ponad 900 tys. ton do ok. 1,5 mln ton i ma przynieść około 250 mln zł rocznego wyniku EBITDA.

“Obecnie importujemy do Polski około 1 mln ton nawozów rocznie. To znaczy, że zwiększenie produkcji Anwilu o 0,5 mln ton powinno także w znacznej części ograniczyć ten import” – dodał Obajtek. Zapewnił jednocześnie, że zgodnie z harmonogramem realizowane są także pozostałe główne inwestycje Grupy PKN Orlen, w ramach programu rozbudowy petrochemii, olefiny w Płocku, glikol w Trzebini czy projekty związane z detalem i energetyką.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here