Naga MarketsLogo PKN OrlenWalne zgromadzenie PKN Orlen zgodziło się dziś przeznaczyć na wypłatę dywidendy za 2018 rok kwotę 1,5 mld zł, czyli 3,5 zł na akcję. To prawie 25 proc. zysku, który wyniósł ponad 5,4 mld zł. Dodatkowo obradujący w Płocku akcjonariusze PKN Orlen postanowili, iż dzień dywidendy to 22 lipca, a jej wypłata nastąpi 5 sierpnia 2019 roku. Zarówno w 2017, jak i 2018 roku koncern wypłacił dywidendę w wysokości 3 zł na akcję. Przyjęta pod koniec grudnia aktualizacja strategii PKN Orlen zakłada systematyczną wypłatę dywidendy.


Zobacz również: Komentarz giełdowy – Rynek nie robi sobie nic z zagrożeń

PKN Orlen z coraz większą dywidendą

Świnka skarbonka z napisem dywidendaWalne zgromadzenie postanowiło dokonać podziału zysku netto koncernu za rok obrotowy 2018 w wysokości 5 434 149 842,17 zł w następujący sposób: 1 496 981 713,5 zł przeznaczone zostało na wypłatę dywidendy (3,5 zł na akcję), a pozostała kwota, tj. 3 937 168 128,67 zł na kapitał zapasowy spółki. To o 0,5 zł na akcję więcej niż rok i dwa lata wcześniej, gdy z zysku dywidenda wynosiła 1,28 mld zł (3 zł na każdą akcję).

Kurs akcji PKN Orlen
Kurs akcji PKN Orlen, xStation XTB

PKN Orlen ocenia wpływ zanieczyszczonej ropy na instalacje

Jak poinformował członek zarządu PKN Orlen Wiesław Protasewicz, spółka analizuje wpływ zanieczyszczonej ropy naftowej na sprawność instalacji w płockiej rafinerii

– Najważniejsze jest dla nas, by ocenić, czy nie było negatywnego wpływu zanieczyszczonej ropy na instalacje. Na dzień dzisiejszy nie widać takich symptomów, ale nie wykluczamy, że to się może jeszcze po jakimś czasie pokazać. Musieliśmy dokonać dodatkowych czynności i prac związanych z rozcieńczaniem ropy. Musieliśmy też zamówić więcej czystej ropy. Transnieft będzie zwracał pieniądze dostawcom, natomiast my będziemy się zwracać o odszkodowania bezpośrednio do dostawców – powiedział dziennikarzom Protasewicz.

Zobacz również: Ferrum [FER] – budowa Baltic Pipe szansą dla spółki? – analiza na zamówienie

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara silnie przebija w piątek opór 3,78 zł
Następny artykułKryptotrading – analiza najpopularniejszych walut, 14 czerwiec 2019
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here