Naga MarketsLogo PKN OrlenGrupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Spółka opublikowała właśnie wyniki za III kwartał. Poniżej najważniejsze dane z raportu.

Spółka odnotowała 2 063 mln zł skonsolidowanego zysku netto w III kwartale bieżącego roku wobec 1 603 mln zł zysku rok wcześniej.

Zysk operacyjny wyniósł 2 291 mln zł wobec 2 274 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk EBITDA sięgnął 2 984 mln zł wobec 2 940 mln zł w porównaniu z rokiem poprzednim.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30 344 mln zł w III kw. 2018 r. wobec 24 730 mln zł rok wcześniej.

Od początku roku spółka miała 4 849 mln zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z 5 064 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 80 286 mln zł w porównaniu z 70 630 mln zł rok wcześniej. Wynik EBITDA sięgnął 8 084 mln zł wobec 8 494 mln zł rok wcześniej.

“Bardzo dobre wyniki finansowe osiągnięte w III kwartale przez PKN Orlen, mimo słabszego otoczenia makro, potwierdzają słuszność przyjętej przez nas polityki optymalizacji kosztów, usprawniania zarządzania i wdrażania nowych projektów. Wypracowane przez nas wyniki finansowe dają solidne podstawy do realizacji naszych strategicznych projektów. Warto zauważyć, że po raz kolejny w segmencie detalicznym padł rekord. Miniony kwartał przyniósł w Polsce dalsze zauważalne wzrosty konsumpcji paliw. Jeśli dodamy do tego wzrost osiąganych przez nas marż paliwowych i pozapaliwowych, udowadniamy, że segment detaliczny PKN Orlen jest znakomicie przygotowany do wykorzystywania szans i trendów rynkowych. O tym, że klienci doceniają ofertę naszego segmentu detalicznego, świadczy również fakt, że w minionym kwartale udało nam się zwiększyć udziały rynkowe we wszystkich krajach, w których funkcjonuje nasza sieć stacji paliw” – skomentował prezes spółki.

W III kwartale koncern zredukował poziom zadłużenia netto o 0,6 mld zł. W okresie I-III kw. grupa zrealizowała 2,9 mld zł nakładów inwestycyjnych z planowanych na ten rok 4,8 mld zł.


Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V.

Sytuacja na wykresie

O poranku notowania tracą około 1,5%. Spółka słabo zaczyna sesję, jednak wpisuje się to w szerszy obraz naszego parkietu. Na wykresie widać próbę przełamania czytelnego wsparcia, zejście niżej może więc oznaczać kontynuację przeceny.

orlen
źródło xStation 5

Zobacz także: DM BOŚ wydał rekomendację dla PGNiG, Lotosu i Orlenu

 tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here