Naga MarketsGrupa PKN Orlen jest dominującym producentem i dystrybutorem produktów naftowych i petrochemicznych w Polsce.

pkn orlen mn

Sprawdź ofertę brokera HFT w zakresie inwestycji na spółkach z GPW

Wykres miesięczny z pełną historią notowań pokazuje, że cena od kilku lat porusza się w bardzo szerokim kanale wzrostowym. Po osiągnięciu historycznych maksimów kurs zaczął spadać i spada do dnia dzisiejszego. Szukając wsparcia należy zwrócić uwagę na dwie kluczowe, długoterminowe strefy. Przy pierwszej już się znajdujemy, to poziom okolic poprzedniego szczytu czyli 59 – 61 zł. Jeżeli wsparcie nie zostanie wybronione to cena powinna dalej spadać, aż do kolejnego równie istotnego wsparcia okolic 51 – 53,5 zł.

pkn orlen w1

Wykres tygodniowy wskazuje na pewne wyhamowanie spadków. Na razie nie ma mocnego sygnału do kupna ale widoczne jest spowolnienie dynamiki spadkowej. Mamy tu dwie świece z dłuższymi dolnymi cieniami i pewne zawahanie w kolejnych tygodniach. Albo więc coś zaczyna się dziać, albo też jest to tylko przystanek na drodze do dalszych spadków. Upadek minimum tej konsolidacji powinien oznaczać jednak negatywny scenariusz.

pkn orlen d1

Na wykresie dziennym widoczna jest kompresja ceny, można byłoby nawet wyznaczyć trwającą od 13 października formację klina, z którego niebawem powinno dojść do wybicia. Po pierwszym impulsie spadkowym, cena zaczęła opadać wewnątrz kanał spadkowego. Wydaje się, że mocniejsze wybicie z niego górą może być traktowane jako wstępny sygnał poprawy, choć jak na razie nie widać tutaj siły kupujących. Mocny sygnał prowzrostowy powstały w tym miejscu byłby z pewnością ciekawym wydarzeniem, gdyż cena znajduje się na wsparciu okolic 62,50 zł. Po dość długim okresie nieprzerwanych spadków, przydałoby się choćby korekcyjne odreagowanie. Jak już wspomniałem, są to tylko potencjalne scenariusze, gdyż kurs znajduje się na istotnych poziomach, jak na razie jednak nie mamy na żadnym z wykresów sygnałów świadczących o końcu spadków. Upadek obecnego wsparcia powinien oznaczać kontynuację spadków, przynajmniej na kolejny dołek czyli w rejon 58,50 zł. Poprzednia analiza została wykonana 24 września.

Przyłącz się do rozmów o spółkach z GPW na naszym forum

Odwiedź nasz facebookowy profil giełdowy: Zyskowna strona giełdy Pobierz darmowy ebook: Narzędzia analizy technicznej spółek giełdowych

Bezpłatne analizy spółek z GPW na zamówienie – wpisz interesującą Cię spółkę w komentarzu pod artykułem, a specjalnie dla Ciebie wykonamy jej analizę technicznąConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here