Naga MarketsNie byłbym sobą jakbym nie po szperał w historii portalu comparic.pl za historycznymi wpisami na temat spółki PKN ORLEN. Przeczytałem ostatnia analizę spółki PKN zrobioną przez mojego kolegę redakcyjnego – Łukasz Nowackiego i muszę powiedzieć, że należą się wielkie brawa za trafność analizy. Przyznam szczerzę, że jakbym analizował wykres PKN dokładnie w tym czasie, co Łukasz, zapewne napisałem bym bardzo podobnie na temat formacji świeczkowych. Całkiem inaczej sprawa wyglądała po pojawieniu się następnej świeczki – spadkowej, która utworzyła wielką lukę.

gif-tyg-pkn-09523
wykres tygodniowy

Teraz, sytuacja wygląda całkiem inaczej. Żeby zobaczyć, jak głęboko sięga obecna korekta musimy włączyć wykres tygodniowy. Spadki w ogóle mnie nie dziwią. Po jednostajnych wzrostach trwających dokładnie rok korekta może jedynie udowodnić jak mocny jest trend wzrostowy (w podejściu przynajmniej średnioterminowym). Widać jeszcze kanał wzrostowy, który bez problemu udało mi się wkreślić ale nie ma on większego znaczenia. Bardziej skupiłbym się na wsparciach – najbliższe to 60 zł i właśnie tam wypada 50% zniesienia Fibonacciego ostatniej fali wzrostowej. To niejako potwierdza nam siłę wsparcia.

OK. Już wiemy gdzie cena będzie podążać w perspektywie średnioterminowej, a co widać na wykresie dziennym ?gif-d-pkn-09523Wykres dzienny to kopalnia mikro sygnałów, które bardzo często dają nam przegląd przez całą sytuacje. Z moich wieloletnich obserwacji wynika, że podczas spadków bardzo często występują objęcia bessy. Widać je również na naszym wykresie w tym, jedne wypada na poziomie 70 zł. Ten poziom również jest już “pozamiatany” – stał się oporem. 

Ustalmy trendy:

  • trend długoterminowy – wzrostowy 
  • trend średnioterminowy – wzrostowy (jest zagrożony)
  • trend krótkoterminowy – spadkowy

Cały czas obniżamy zakres ceny, kierunek 60 zł jest coraz bardziej prawdopodobny.


banner_z_kartamitokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

5 KOMENTARZE

  1. Panie Pawle, nie ma pojęcia dlaczego przywołuje Pan cytat z innego wpisu. mi chodziło o pierwszy akapit wpisu, który podlinkowałem, gdzie Łukasz (autor) wspomina o formacji harami. Ale tak jak to bywa na giełdzie – wystarczy jeden dzień, żeby sytuacja się odwróciła. A co do miejsca zakupu akcji PKN, który Pan cytuje, nie będę się odnosił, ponieważ ilu jest inwestorów – tyle jest strategii.

  2. Jeżeli pozycję ze stratą można nazwać trafną to brawa są uzasadnione. Cyt: “PKN Orlen, zakupiony 7.09 – na dzień dzisiejszy jest to małe rozczarowanie. Liczyłem na dość szybkie wzrosty po wybronieniu linii trendu i wsparcie przy 70 zł. Tak się jednak nie stało i cena wciąż oscyluje w granicach otwarcia pozycji. Nie najgorzej wygląda wykres tygodniowy, gdzie mamy już drugą świecę z dolnym cieniem i być może uda się jeszcze powrócić na poziom poprzedniego maksimum. Nie ma co się dziwić tak dużej korekcie, nawet jeżeli miałaby być jeszcze większa, wszak cena wzrosła o jakieś 140% przez ostatnie 12 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here