Naga MarketsGrupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie.

orlen
źródło xStation 5

Czwartkowa sesja przyniosła sporo zamieszania na rynkach akcyjnych, nie inaczej było na warszawskim parkiecie. Trudno było więc oczekiwać wzrostów nawet pomimo korzystnych informacji. Takie przedstawił Orlen, publikując wyniki za trzeci kwartał, które przebiły oczekiwania analityków. Spółka odnotowała w tym okresie ponad 2 mld zł zysku netto, poprawiając wynik sprzed roku o 28% i bijąc średnią oczekiwań o blisko 10%. EBITDA wyniosła niemal 3 mld zł, a przychody przekroczyły poziom 30 mld zł. Tu także wynik był wyższy niż przed rokiem i wyższy od oczekiwań. Przychody zwiększyły się w porównaniu z ubiegłym rokiem o niemal 23%. Dodatkowo, udało się zredukować poziom zadłużenia. Zmniejszeniu ulegną także wydatki inwestycyjne na cały 2018 rok i wyniosą około 4,5 mld zł wobec planowanych 4,8 mld zł. Wydaje się, że jest to korzystna wiadomość w kontekście przyszłej dywidendy. Niestety rynek zareagował spadki, aczkolwiek trudno się dziwić, zważając na słabe nastroje na rynkach akcyjnych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zobacz również: DM BOŚ wydał rekomendację dla PGNiG, Lotosu i Orlenu

Grupa kapitałowa Action skupia firmy działające w obszarze handlu i produkcji urządzeń IT, RTV/AGD, sprzętu biurowego oraz materiałów eksploatacyjnych.

action

Na drugim biegunie znalazł się Action. Akcje spółki doznały gwałtownej przeceny, która na zamknięciu sesji sięgała niemal 17%, a obroty były jednymi z najwyższych od początku roku. Powodem spadków była informacja o aktualizacji prognoz wyników finansowych do 2024 roku. Najbliższe prognozy za trzeci kwartał zakładają stratę w ujęciu EBITDA na poziomie –1,7 mln zł. Natomiast w przyszłym roku wynik ten ma rosnąć do 16,1 mln zł, a w kolejnym roku do ponad 18 mln zł. Przychody mają rosnąć do 1,54 mld zł w przyszłym i do 1,61 mld zł w 2020 roku. Spółka w komunikacie podała, że konieczność aktualizacji prognozy wynika z faktu wydłużającego się trwania postępowania sanacyjnego i zdarzeń, które wystąpiły po publikacji poprzedniej prognozy tzn. likwidacja spółki zależnej Action Europe i szacowany. Na wykresie widać dużą słabość i wzrosty trwające od maja do sierpnia zostały już niemal w całości wymazane.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here