Naga MarketsPKN Orlen otrzymał zgodę na przejęcie Spółki RuchUrząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie Ruchu przez PKN Orlen. Wniosek o zgodę na przejęcie Spółki wpłynął do UOKiK 8 kwietnia bieżącego roku. Zgodnie z zapisem we wniosku, cała transakcja ma polegać na nabyciu akcji w kapitale zakładowy Ruchu co będzie się wiązało z przejęciem kontroli nad spółką.

  • Tomasz Chróstny, prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie Ruchu przez PKN Orlen. 
  • Transakcja przejęcia spółki nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. 
  • We wtorek rano, akcje PKN Orlen tanieją o 0,5% a kurs oscyluje w okolicach 67,5 zł. 

Zobacz również: Analizy NewConnectPolman z nowym kontraktem, Investeko z impulsem wzrostowym 

Te artykuły również Cię zainteresują
Działalność Ruchu i PKN Orlen pokrywa się

Przeprowadzone analizy wykazały, iż działalność PKN Orlen oraz Ruchu pokrywają się w zakresie sprzedaży detalicznej prasy i artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku (AKCU). Jeśli chodzi o Ruch, sprzedaż prasy oraz pozostałego asortymentu produktów odbywa się w kioskach i małych salonikach prasowych. Paliwowy gigant, sprzedaje podobny zestaw produktów wykorzystując sklepiki przy stacjach paliw.

Analizując sprawę pod kątem głównych misji zakupowych klientów w punktach sprzedaży stron, przedsiębiorców nie można uznać za bezpośrednich konkurentów. Wybiegając w przyszłość, przejęcie Ruchu przez PKN Orlen nie będzie równoznaczne z pozbyciem się konkurencji na opisanych powyżej polach. Orlen w dalszym ciągu będzie spotykał się z konkurencją innych sprzedawców prasy i AKCU.

Na stronie internetowej UOKiK zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.

Zobacz również: Rubicon liderem wzrostów w maju na całej GPW

Sprawa przejęcia wróciła z Komisji Europejskiej do polskiego urzędu

W związku z bardzo wysokimi przychodami stron postępowania, początkowo sprawa trafiła do Komisji Europejskiej. Ze względu na informacje pochodzące od prezesa UOKiK oraz stanowisko PKN Orlen, została ona ponownie przekazana organom krajowym.

Prawo stanowi, iż transakcja podlega zgłoszeniu do Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji wówczas, gdy przedsiębiorstwa biorące w niej udział w roku poprzedzającym złożenie wniosku, przekroczyły przychody w kwocie 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Tomasz Chróstny, komentując wydaną decyzję, powiedział: “Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Dlatego wydałem zgodę na koncentrację. Decyzja jest ważna przez dwa lata”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here