Naga MarketsPKN Orlen ogłasza wezwanie na akcje Energii. Kurs przy wsparciu okolic 80 zł Kurs akcji spółki PKN Orlen, największego w Polsce koncernu naftowego, spadał podczas sesji z ubiegłego piątku o około 6,30%. Akcje taniały o 5,52 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego minimum przy 77,60 zł. Jest to fatalny wynik na tle tracącego w piątek 0,91% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy wysokich obrotach. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 82,12 zł. W sumie trwająca od początku listopada przecena pochłonęła około 30% wcześniejszej wyceny.


Kluczowe wsparcie przy 80 zł

Sesja z ubiegłego piątku rozpoczęła się od potężnego ciosu dla notowań, gdyż kurs otworzył się dużą luką spadkową. Była to reakcja rynku na informację o ogłoszeniu wezwania na akcje spółki Energa. Rynki nie najlepiej przyjęły chęć zaangażowania spółki w sektor energetyczny, oparty w dużej części na węglu. Po nerwowym otwarciu, kolejne godziny przyniosły jednak próbę zainicjowania odbicia. Spoglądając na wykres tygodniowy, mamy jednak dominację po stronie podaży. Jak widać, na razie broni się wsparcie w rejonie 80 zł oparte m.in. o minima z 2018 roku. Zejście niżej będzie oznaczało kontynuowanie ruchu spadkowego trwającego od października 2017 roku. Szersza tendencja nadal jest wzrostowa, a okres spadków przypomina nieco ten z lat 2005-2009. Wydaje się, że jeżeli popyt dojść szybko się nie pojawi, a odbicie od wsparcia nie będzie zbyt przekonywujące, to prawdopodobnie dojdzie z czasem do upadku wsparcia i dalszych spadków.

pkn orlen 9.12.2019
Notowania PKN Orlen 9.12.2019

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Wezwanie na akcje Energii

Informacją dnia, a być może nawet jedną z głównych informacji całego roku, było ogłoszenie wezwania na akcje Energii przez PKN Orlen w miniony piątek. Cena w wezwaniu nie odbiegała mocno od rynkowej i wyniosła 7 zł za akcję. Data rozpoczęcia przyjmowania zapisów na akcje została ustalona na 31 stycznia 2020 roku, a data zakończenia przyjmowania zapisów na 9 kwietnia 2020 roku. Z punktu widzenia biznesowego, przejęcie ma pewien sens, skoro Orlen chce na swoich stacjach budować urządzenia do ładowania aut elektrycznych. Ponadto, w komunikacie wspomniano, że dzięki przejęciu spółka zyska znaczący portfel odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie zapewniono, że transakcja nie wpłynie na politykę dywidendową.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here