Naga MarketsIndeks WIG Paliwa zachwiany przez Evengrande i cenę USD. PKN Orlen odrabia stratyW trakcie ostatnich sesji WIG Paliwa doświadczył zwiększonej zmienności, która wynikała z wyraźnego spadku notowań ropy naftowej, pozostającej pod presją umocnienia dolara, w oczekiwaniu na spotkanie FED. W trakcie kilku sesji indeks zniżkował o prawie 500 pkt, jednak w tym tygodniu widoczne jest jego odbicie. Główny udziałowiec indeksu, tj. PKN Orlen, zaprezentował natomiast bardzo dobre wyniki za 1 półrocze, informując, że wysoki poziom marż petrochemicznych powinien się utrzymać w 2022 roku.

WIG Paliwa odbija

W trakcie ostatnich sesji indeks WIG Paliwa, na czele z PKN Orlen, PGNiG i LOTOS, cechował się wyraźnymi ruchami raz w jedną, raz w drugą stronę. Wpływ na zachowanie indeksu miały m.in. notowania ropy naftowej znajdującej się pod presją umocnienia dolara, w oczekiwaniu na spotkanie FED. Również cała otoczka wokół chińskiego Evengrande, który to stoi na skraju upadków, nie dolewała do rynku optymizmu, a wielu inwestorów zaczęło porównywać tę sytuację do amerykańskiego banku inwestycyjnego Lehman Brothers.Choć wielu ekspertów uspokaja mówiąc, że rząd Chiński zapewne nie dopuści do niekontrolowane upadku, który mógłby zapoczątkować reakcję łańcuchową w kraju i za granicą, to poważne ryzyko pozostaje w grze.

Od początku listopada 2020, kiedy to zapoczątkowana została hossa Bidena-Pfizera, indeks WIG Paliwa regularnie zyskiwał, zwiększając swoją wycenę ok. 3400 pkt do ponad 6500 pkt w połowie czerwca. Wtedy też na indeksie widoczna była korekta, która zniosła wycenę poniżej 6000 pkt 19 lipca, po czym ponownie obserwowany był ruch wzrostowy.

Indeks WIG Paliwa zachwiany przez Evengrande i cenę USD. PKN Orlen odrabia straty
Notowania indeksu WIG Paliwa w latach 2020-2021. Źródło: Stooq.pl

W trakcie ostatnich dni indeks cechował się dużą zmiennością. Początkowo obserwowany był wyraźny wzrost z 6443,20 pkt w piątek (10 września) do 6810,88 pkt we wtorek (14 września), jednak w kolejnych dniach widoczna była bardzo mocna przecena, która zniosła wycenę do 6 333,58 pkt na zamknięciu poniedziałkowej sesji (20 września). W kolejnych dniach WIG Paliwa po raz kolejny zaczął zyskiwać, odbijając do 6608 pkt na koniec środy (22 września).

PKN Orlen również

Najważniejszą spółką w całym indeksie, z udziałem w wysokości 57,50%, jest oczywiście PKN Orlen. Kondycja tej spółki niejednokrotnie determinuje ruchy całego indeksu, w skład którego wchodzi jeszcze 5 innych spółek, w tym m.in. PGNiG i Lotos.

Sam Orlen również zanotował wyraźny wzrost wyceny w trakcie ostatnich miesięcy. W listopadzie 2020 akcje polskiego giganta wyceniane były poniżej 40 zł za walor, a już 10 grudnia ich wycena wzrosła do niemalże 62 zł. Wtedy też spółka wpadła w trend boczny, który trwał aż do początku marca, kiedy to notowania powoli zaczęły zyskiwać.

Indeks WIG Paliwa zachwiany przez Evengrande i cenę USD. PKN Orlen odrabia straty
Notowania spółki PKN Orlen w latach 2020-2021. Źródło: Comparic.pl

Do połowy czerwca wycena spółki zdołała osiągać ponad 82 zł za walor, jednak wtedy na akcjach PKN Orlen pojawiła się korekta, która zniosła wycenę poniżej 70 zł w drugiej połowie lipca. Od tego momentu spółka po raz kolejny powoli zyskuje, osiągając blisko 77 zł w trakcie czwartkowej sesji.

invest

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Dobre wyniki finansowe

W 1 półroczu 2021 PKN Orlen osiągnął przychody w wysokości 53,99 mld zł (39,09 mld zł w 2020), natomiast wynik netto wyniósł w tym czasie 4,17 mld zł (strata blisko 2 mld zł w 1 półroczu roku ubiegłego). Spółka wypłaciła również swoim akcjonariuszom dywindendę w wysokości 3,50 zł na akcje, co przekładało się na stopę dywidendy w wysokości 4,83%. Na wypłatę dywidendy przeznaczono łącznie aż 1,5 mld zł.

Patrząc na sam drugim kwartał wskazać można, że przychody spółki w 2 kw. 2021 wyniosły 29,42 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie roku ubiegłego było to zaledwie 17,01 mld zł. Wzrósł również EBIT, który w minionym kwartale wyniósł 2,86 mld zł, podczas gdy w tym samym czasie roku 2020 było to skromne 419 mln zł. Również wynik netto zanotował bardzo mocne wzrosty, które wyniosły aż 1,9 mld zł. Drugi kwartał 2021 spółka zamknęła z wynikiem 2,24 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to 306 mln zł.

– Wysokie marże petrochemiczne powinny utrzymać się do końca obecnego roku i mamy nadzieję, że podobnie będzie również w roku 2022. To się wiąże z przerwaniem łańcuchów dostaw w wyniku pandemii koronawirusa, podczas gdy popyt na produkty petrochemiczne stale rośnie, bo jest bardzo silnie skorelowany ze wzrostem PKB. – powiedział Adam Czyżewski w rozmowie z ISBnews podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: orange akcje wykres | giełda cyfrowy polsat | selvita akcje wykres | rubel kurs | kurs dolara australijskiego prognozy na najbliższe dni | ccc akcje opinie | kurs jena prognozy |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here