Naga MarketsPKN Orlen oczekuje przejściowej poprawy marży rafineryjnej w br.PKN Orlen spodziewa się w tym roku przejściowej poprawy marży rafineryjnej w związku z perspektywą spadku cen ropy, jednak w dłuższym horyzoncie nadal ciążyć będzie globalna nadwyżka mocy rafineryjnych, podała spółka.

W przypadku marży petrochemicznej koncern oczekuje pogorszenia marż, pomimo którego pozostaną one na wysokich poziomach –  zdecydowanie wyższych nich w latach ubiegłych.„Petrochemia jest ściśle skorelowana z PKB, które obecnie silnie wzrasta po głębokim spadku w ubiegłym roku” – podkreślono w prezentacji wynikowej.

PKN Orlen zakłada spadek cen ropy w najbliższych tygodniach.

„Ropa Brent – cena ropy silnie wzrosła głównie w efekcie oporu Arabii Saudyjskiej przed zwiększaniem wydobycia. W lipcu OPEC+ osiągnął porozumienie i zgodził się na zwiększenie produkcji, co wywołało obawy o nadwyżkę ropy mając na uwadze kolejną falę pandemii. W perspektywie najbliższych tygodni oczekujemy spadku cen ropy i utrzymania średniego poziomu poniżej 70 USD/bbl do końca roku” – czytamy dalej.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here