Naga MarketsPKN Orlen nie będzie wspierał górnictwa węglowego. Kurs w rejonie 80 zł Kurs akcji spółki PKN Orlen, największego w Polsce koncernu naftowego, spadał podczas wczorajszej sesji o około 0,98%. Akcje taniały o 0,80 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego minimum przy 79,50 zł. Jest to przeciętny wynik na tle tracącego wczoraj 0,60% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy wysokich obrotach. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 80,98 zł. W sumie trwająca od początku listopada przecena pochłonęła około 30% wcześniejszej wyceny.


Ryzyko przełamania wsparcia przy 80 zł

Ubiegły piątek przyniósł potężne załamanie notowań. Była to reakcja rynku na informację o ogłoszeniu wezwania na akcje spółki Energa. Rynki nie najlepiej przyjęły chęć zaangażowania spółki w sektor energetyczny, oparty w dużej części na węglu, mimo że w późniejszych komunikatach prezes spółki broił się, że firma nie będzie wspierać górnictwa. Po nerwowym otwarciu, kolejne godziny przyniosły jednak próbę zainicjowania odbicia. Spoglądając na wykres tygodniowy, mamy jednak dominację po stronie podaży. Jak widać, na razie broni się wsparcie w rejonie 80 zł oparte m.in. o minima z 2018 roku. Zejście niżej będzie oznaczało kontynuowanie ruchu spadkowego trwającego od października 2017 roku. Wydaje się, że z uwagi na słaby sentyment do naszego parkietu i złe przyjęcie ogłoszonego wezwania, można liczyć na pewną korektę, aczkolwiek wydaje się, że obecnie to strona podażowa rozdaje karty na wykresie.

Te artykuły również Cię zainteresują

pkn orlen 11.12.2019
Notowania PKN Orlen 11.12.2019

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Orlen nie będzie wspierał górnictwa

Nerwowa reakcja rynków na ogłoszenie wezwania na akcje Energii, to efekt nie tylko kosztów przejęcia spółki ale przede wszystkim obawy o zaangażowanie się Orlenu w polskie górnictwo węglowe. Stąd też, aby uspokoić nastroje, w poniedziałek wydany został komunikat, w którym prezes firmy odpiera takie zarzuty, twierdząc że strategia spółki nie uwzględnia zaangażowania koncernu we wspieranie górnictwa. Ponadto chęć przejęcia Energii ma duże znaczenie biznesowe pod kątem inwestowania w odnawialne źródła energii i źródła niskoemisyjne.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here