Naga Markets

PKN Orlen ma porozumienie z Energą ws. finansowania budowy CCGT GdańskWarszawa, 16.09.2022 (ISBnews) – PKN Orlen zawarł porozumienie z Energą – swoją spółką zależną – w sprawie finansowania budowy elektrowni gazowo-parowej (CCGT) w Gdańsku, podał koncern. W przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej PKN Orlen zobowiązał się do pokrycia całości nakładów inwestycyjnych związanych z realizacją projektu, ale nie więcej niż 2,5 mld zł, przy czym finansowanie udzielone przez PKN Orlen nastąpi ponad finansowanie udzielone przez Energę.

“PKN Orlen może odstąpić od porozumienia w przypadku braku zawarcia przez spółkę CCGT Gdańsk Sp. z o.o. (spółka celowa realizująca Projekt) umowy mocowej” – zastrzeżono w komunikacie.Pokrycie nakładów inwestycyjnych nastąpi poprzez udzielenie środków pieniężnych Enerdze lub spółce CCGT Gdańsk na kapitał własny lub na zasadzie finansowania dłużnego, wyjaśniono także.

Porozumienie zastępuje list intencyjny, który został podpisany w tej sprawie pod koniec 2020 r.

PKN Orlen posiada 90,92% akcji Energi, które dają prawo do 93,28% udziału w ogólnej liczbie głosów tej spółki, a Energa posiada 100% udziałów spółki CCGT Gdańsk.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

XTB

Conotoxia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here