Naga MarketsPKN Orlen łamie kolejne oporu. Najbliższy cel przy 68 zł. Kurs akcji spółki PKN Orlen, największego w Polsce koncernu naftowego, rósł podczas wczorajszej sesji o około 2,83%. Akcje drożały o 1,70 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 62,50zł. Jest to dobry wynik na tle zyskującego wczoraj 1,21 % indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy porównywalnych obrotach na tle wcześniejszych dni. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 61,70 zł. Od początku listopada kurs wzrósł już o blisko 70%.

Nadal w górę

Zdecydowana poprawa nastrojów na rynku ropy naftowej, przełożyła się na silne wzrosty polskich spółek paliwowych. Kurs Orlenu drożeje od końca października już o niemal 70%. Na wykresie łamane są kolejne opory. Najbliższym celem popytu powinien być poziom oparty o szczyt z kwietnia w rejonie 68 zł. Wyżej mamy tylko szczyt z czerwca przy 73,40 zł. Niewątpliwie więc można mówić o zjawisku rajdu św. Mikołaja na akcjach Orlenu.

Te artykuły również Cię zainteresują
pkn orlen 10.12.2020
Notowania PKN Orlen 10.12.2020

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Duże wydatki na inwestycje

PKN Orlen szacuje, że zapotrzebowanie jego grupy kapitałowej na środki pieniężne do 2030 r., wynikające z założeń strategicznych, wyniesie łącznie ok. 205 mld zł, w tym: ok. 140 mld zł na wydatki inwestycyjne, ok. 40 mld zł na wypłatę dywidendy i pokrycie kosztów podatkowych oraz ok. 25 mld zł na pozostałe wydatki, podała spółka, prezentując nową strategię.

Możliwości finansowe grupy kapitałowej Orlen do 2030 szacowane są na ok. 275 mld zł, w tym: ok. 195 mld zł przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej do 2030 roku, ok. 50 mld zł w ramach dodatkowej przestrzeni dłużnej w perspektywie roku 2030, przy zachowaniu wskaźnika dług netto / EBITDA na poziomie nie wyższym niż 2,0 – 2,5x, ok. 30 mld zł dzięki dostępnym alternatywnym sposobom finansowania takimi jak m.in. project finance bez regresu, finansowanie unijne, współfinansowanie wybranych projektów z partnerami zewnętrznymi oraz obligacje hybrydowe” – czytamy w komunikacie. Spółka uszczegóławia, że nakłady inwestycyjne w latach 2020-2030 w obszarze

“Maksymalizacja wyników” wyniosą ok. 55 mld zł. Założono tu w poszczególnych obszarach działalności: Wydobycie – budowa portfela aktywów wydobywczych w gazie i rekonfiguracja obecnych aktywów; Rafineria – poprawa efektywności i konsolidacja aktywów rafineryjnych oraz dalszy rozwój biopaliw i biokomponentów; Detal paliwowy – rozbudowa sieci i oferty detalicznej; Dystrybucja energii / gazu -optymalizacja inwestycji w infrastrukturę energetyczną.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here