TMS


Logo PKN OrlenPKN Orlen złożył do Komisji Europejskiej wniosek roboczy o wyrażenie zgody na przejęcie kontroli nad Grupą Lotos. Zdaniem władz spółki, zgoda miałaby być wydana do połowy 2019 roku.

“W wersji roboczej wniosku wyszczególniono i szczegółowo opisano obszary działalności obu spółek, które będą istotne z punktu widzenia konkurencyjności na europejskich rynkach. Przedstawiono również wstępne propozycje środków zaradczych, wynikających z wysokiej koncentracji w obszarach działalności gdzie Grupa Orlen i Lotos są obecne” – napisano w komunikacie.

Zdaniem spółki, celem łączenia firm jest stworzenie silniejszego podmiotu, mającego większe znaczenie na arenie międzynarodowej.

“Fuzja Orlenu z Lotosem ma bardzo duże znaczenie zarówno dla obu firm, jak i polskiej gospodarki, dlatego sprawne przeprowadzenie procesu przejęcia Grupy Lotos to dla nas priorytet. Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską, klimat rozmów jest dobry. Intensywnie pracujemy, aby utrzymać zakładany harmonogram transakcji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przekazaliśmy kluczowe dokumenty w tym procesie. Stanowią one podstawę do wypracowania, wspólnie z Komisją Europejską, finalnej wersji wniosku. Będą w nim precyzyjnie określone warunki, na bazie których będziemy mogli zrealizować tę transakcję. Kontynuujemy proces prenotyfikacyjny i rozpoczynamy najważniejszy etap rozmów z Komisją” – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.


Inwestuj w akcje na GPW z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz w akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR. Sprawdź konto demo oraz konto rzeczywiste w XTB.

Sytuacja na wykresie:

Rynek specjalnie nie reaguje na podany komunikat, z uwagi, że sprawa ta jest znana od dłuższego czasu. Szerszy wykres wskazuje na trend wzrostowy, a ostatnie odbicie od linii trendu doprowadziło do przełamania oporu w rejonie 105 zł. Wydaje się, że niebawem może zacząć się korekta, a poziom ten może pełnić role wsparcia. Układ ostatnich dołków i szczytów jest pozytywny, więc można spodziewać się kontynuacji zwyżki na przełomie roku.

pkn orlen
źródło xStation 5

Czytaj także: “Kupuj” dla Lotosu i “neutralnie” dla PKN Orlen od Haitong BankuNoble Markets

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here