Naga MarketsPKN Orlen chce zamknąć procesy akwizycyjne, a potem szukać okazji rynkowychPKN Orlen liczy na wejście w życie nowej ustawy o ofercie publicznej określającej jeden próg wezwania na poziomie 50% zamiast dotychczasowych progów 33% i 66%, poinformował prezes Daniel Obajtek. Ma to ułatwić przeprowadzenie połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG i wypełnić warunki umowy zawartej w maju przez te trzy spółki ze Skarbem Państwa.

“Czekam na zmianę ustawy o ofercie publicznej dotyczącej m.in. przejęcia Grupy Lotos. […] Dziś prawo dopuszcza taką transakcję, ale jest drugi próg, jeśli chodzi o wezwanie i to byłoby bardzo kosztowne. W związku z tym uważam, że prace nad tym rozwiązaniem będą postępować, ale ja na to nie mam wpływu. Uważam, że to powinno czasowo się udać [do chwili realizacji transakcji połączenia z Lotosem i PGNiG]” – powiedział Obajtek podczas konferencji prasowej w Krakowie.W wyniku połączenia, akcjonariusze Grupy Lotos i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), w zamian za akcje posiadane w kapitałach obu spółek otrzymają nowe akcje w podwyższonym kapitale PKN Orlen i staną się jego akcjonariuszami. Kluczowym projektem, który pozwoliłby na bezgotówkowe przejęcie jest nowelizacja ustawy o ofercie publicznej. W wyniku połączenia Skarb Państwa zwiększy udział w kapitale PKN Orlen z obecnych 27% do 50%.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dax notowanie | funt | nasdaq indeks | mercator kurs | plus 500 | s&p notowania | notowania dom development |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here