Naga MarketsPKN Orlen chciałby, aby finalizacja procesów przejęcia Grupy Lotos i Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) odbyła się równocześnie, bo to ułatwi proces optymalizacji, poinformował ISBnews prezes Daniel Obajtek.

PKN Orlen z ambitnymi planami na przejęcie Grupy Lotos oraz PGNiG

“Spodziewam się, że samo uzyskanie zgody Komisji Europejskiej na przejęcie PGNiG będzie znacznie szybsze niż w przypadku Grupy Lotos, bo – podobnie jak to miało miejsce w przypadku Energi – w zasadzie nie ma tu żadnych zakresów konkurencyjnych” – powiedział Obajtek w rozmowie z ISBnews w trakcie Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Zaznaczył jednocześnie, że równoczesna finalizacja obu przejęć da możliwość wyzwolenia odpowiednich synergii.

“Chciałbym, żeby technicznie oba procesy zamknęły się w terminie do półtora roku” – podkreślił.

Szef PKN Orlen zapowiedział jednocześnie, że przejęcie Lotosu i PGNiG przez PKN Orlen nie oznacza automatycznie, że spółki zależne Orlenu będą przejmować działające w tych samych obszarach spółki z grupy kapitałowej Lotos i PGNiG.

“Decydująca będzie siła podmiotu w danym obszarze. Nie wyobrażam sobie, żeby Lotos Kolej nie integrował aktywów kolejowych w grupie, albo żeby spółka PGNiG z obszaru upstreamu nie odpowiadała za aktywa wydobywcze Orlenu i Lotosu” – podkreślił prezes.

Te artykuły również Cię zainteresują

W jego ocenie, finalizacja przejęć Grupy Lotos i PGNiG nie oznacza, że koncern multienergetyczny, którego budowę konsekwentnie realizuje PKN Orlen, będzie już miał docelowy kształt.

“Będziemy nadal poszukiwać okazji do przejęć w obszarze naszego podstawowego biznesu. Jeżeli będą dalsze procesy akwizycyjne, a to jedna z dwóch podstawowych dróg naszego rozwoju, to tylko uzupełniające nasze istniejące łańcuchy wartości dokładnie tak, jak to miało miejsce do tej pory” – podsumował.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Piotr ApanowiczConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here