Naga MarketsPKN Orlen blisko marcowego dołka. Wszystko co złe już w cenie? Kurs akcji spółki PKN Orlen, największego w Polsce koncernu naftowego, spadał podczas wczorajszej sesji o około 2,47%. Akcje taniały o 1,13 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego minimum przy 44,58 zł. Jest to przeciętny wynik na tle tracącego wczoraj 0,92 % indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy standardowych obrotach na tle wcześniejszych dni. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 44,70 zł. W sumie trwające od początku czerwca spadki pochłonęły już ponad 30% wcześniejszej wyceny.

Test ostatnich minimów

Notowania największej paliwowej spółki na warszawskim parkiecie nie wyglądają najlepiej. Kurs spada nieustannie od początku czerwca i obecnie akcje notowane są niemal po cenie minimum z okresu wybuchu pandemii. Obecni kurs jest o blisko 70% niżej względem szczytu z końca 2017 roku.

W jednej z najnowszych rekomendacji, wskazuje się, że może to być okazja inwestycyjna, gdyż wiele negatywnych rzeczy może już być zdyskontowane np. pandemia, dość słabe warunki fuzji z Lotosem narzucone przez Komisję Europejską czy też poziom marż rafineryjnych. Możliwe więc, że powoli zacznie się powolny proces skupowania akcji Orlenu, zakładający wzrost notowań w długoterminowej, nawet kilkuletniej perspektywie.

pkn orlen 13.10.2020
Notowania PKN Orlen 13.10.2020

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Spółka wysoko w rankingu

PKN Orlen zajął piątą pozycję spośród 86 firm z segmentu Oil & Gas Refining and Marketing (kategoria Refiners & Pipelines) w ratingu agencji Sustainaltytics, dotyczącym obszaru ESG (Environmental; Social Responsibility; Governance), podała spółka. Jednocześnie koncern awansował do kategorii ocen “medium risk” (w 2019 r. znajdował się w kategorii “high risk”), dla której istnieje średnie ryzyko wystąpienia negatywnych skutków finansowych ze względu na czynnik ESG.

“W ostatnim czasie istotnie zintensyfikowaliśmy nasze starania o poprawę działalności Grupy Orlen w obszarze zrównoważonego rozwoju. Na początku tego roku wyodrębniliśmy osobną komórkę w PKN Orlen – dział zrównoważonego rozwoju biznesu – dedykowaną wyłącznie tej kwestii. Dwa tygodnie temu – jako pierwsza spółka paliwowa w Europie Środkowej – zadeklarowaliśmy zeroemisyjność netto PKN Orlen do 2050 r.

Zaprezentowaliśmy też konkretny plan dojścia do neutralności emisyjnej, zakładając redukcję emisji CO2 o 20% w rafinerii i petrochemii oraz o 33% CO2/MWh w energetyce do 2030 r. W ten sposób podkreśliliśmy, że osią naszych długoterminowych planów jest i będzie zrównoważony rozwój naszej grupy” – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here