Naga Markets

PKN Orlen analizuje rozszerzenie produkcji petrochemicznej o polietylen niskiej gęstościWarszawa, 15.09.2022 (ISBnews) – PKN Orlen analizuje możliwość budowy instalacji polietylenu niskiej gęstości (LDPE) w zakładzie w Płocku, podała spółka. Koncern podpisał umowę na licencję i projekt bazowy z LyondellBasell, światowym liderem technologii polimerowych.

W przypadku realizacji inwestycji PKN Orlen poszerzy swój portfel o nowy produkt petrochemiczny – żywice polietylenu niskiej gęstości, podkreślono. Koncern jest jedynym w Polsce wytwórcą polietylenu LDPE i pokrywa ok. 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten produkt. To efekt przejęcia w tym roku części aktywów związanej z produkcją i sprzedażą LDPE od spółki Basell Orlen Polyolefins, w której jest udziałowcem.“Inwestycje w nowoczesne technologie to jeden z naszych strategicznych celów. W ten sposób konsekwentnie wzmacniamy naszą pozycję na europejskim rynku i zwiększamy zyski. Petrochemia ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Grupy Orlen i siły polskiej gospodarki. Według światowych prognoz, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić. Dlatego mocno inwestujemy w ten obszar naszej działalności, efektywnie wykorzystując przy tym potencjał płockiego zakładu. Projekt, którego realizację analizujemy, pozwoli nam rozszerzyć portfolio o kolejny produkt petrochemiczny, rozwijać kompetencje i tworzyć specjalistyczne miejsca pracy” – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Umowę na zakup licencji i projektu bazowego dla instalacji polietylenu niskiej gęstości PKN Orlen podpisał ze spółką LyondellBasell. W oparciu o oferowaną przez nią technologię Lupotech T rocznie produkowane jest ponad 14 mld ton polimeru LDPE/EVA na przeszło 70 liniach produkcyjnych na całym świecie. W przypadku realizacji inwestycji, w zakładzie w Płocku zostanie zbudowana instalacja do produkcji polietylenu niskiej gęstości oraz systemy pomocnicze objęte zakresem infrastruktury OSBL, wynika z materiału.

Obecnie krajowe zapotrzebowanie na ten produkt wynosi ok. 300 tys. ton rocznie, z kolei w Europie Środkowej blisko 800 tys. ton. Natomiast zdolności produkcyjne w tej części Europy szacowane są na 520 tys. ton. Według prognoz, w 2025 roku rynek LDPE w Europie Środkowej wzrośnie do ok. 890 tys. ton, a w Polsce do ok. 312 tys. ton, wskazano także.

PKN Orlen przejął w lipcu br. od Basell Orlen Polyolefins aktywa obejmujące moce wytwórcze polietylenu LDPE na poziomie ok. 100 tys. ton rocznie, a także jego sprzedaż i obsługę klientów na polskim rynku. Spółka planuje sfinalizować transakcję do końca tego roku, uzyskując w tym czasie wszelkie zgody urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)

XTB
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wiadomości bitcoin | azoty giełda | ccc akcje rekomendacje | analizy | cyfrowy polsat notowania | notowanie dax | mbank giełda |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułNaster S.A. szykuje się do emisji crowdfundingowej i chce obniżyć koszty energii elektrycznej
Następny artykułAuto Partner jest ‘dobrej myśli’ wobec II półrocza 2022 r.
isbnews agencja informacyjna
Agencja informacyjna ISBnews została założona przez dziennikarzy byłej agencji Internet Securities Businesswire, należącej do Euromoney Polska. Pod adresem portal.isbnews.pl prowadzimy serwis działający w czasie rzeczywistym, dostarczający informacje ekonomiczne dla inwestorów (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych). ISBnews Informacyjny Serwis Biznesowy w formie spółki dziennikarskiej funkcjonuje od 1 października 2012 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here