Akcje spółek PKN Orlen i Lotos wystrzeliły w we wtorek przed południem do góry. Notowania największego w Polsce koncernu naftowego zyskują 4,40 proc. a Lotosu aż o 6,27 proc. Jest to reakcja na wydaną przez Komisję Europejską zgodę na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen. KE postawiła jednak pewien warunek. Jest nim sprzedaż 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos i 80 proc. stacji.
- Akcje PKN Orlen wzrosły przed południem o 4,40 proc.
- Akcje Lotosu wzrosły przed południem o 6,27 proc.
- PKN Orlen otrzymał zgodę KE na przejecie Lotosu
PKN Orlen dostał zgodę na przejęcie Lotosu
PKN Orlen uzyskał zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Grupy Lotos. Warunkiem Łucji jest jednak sprzedaż 30 proc. udziałów w rafinerii Lotos oraz 389 stacji detalicznych w Polsce, co stanowi około 80 proc. sieci Lotos.
Pierwszym etapem fuzji będzie odkup przez PKN Orlen prawie 33 proc. akcji Lotosu od Skarbu Państwa. W kolejnym kroku ma nastąpić wezwanie do progu 66 proc. akcji. Docelowo największy w Polsce koncern naftowy mógłby przejąć 100 proc. akcji Lotosu.
– Połączenie PKN ORLEN i Grupy Lotos znacząco wzmocni pozycję koncernu w negocjacjach cenowych z kontrahentami z USA, krajów Bliskiego Wschodu czy Rosji. Ułatwi też nawiązanie współpracy z nowymi partnerami. Transakcja ta będzie miała szczególne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa paliwowo-energetycznego Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Optymalizacja logistyki, w tym zakupu surowca i dystrybucji gotowych produktów przełoży się też na stabilność cen dla klientów – podał Orlen we wtorkowym komunikacie.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że jeszcze niedawno organy antymonopolowe Unii Europejskiej wskazywały, że przejecie to może prowadzić do wzrostu cen i zmniejszenia konkurencji na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej. Orlen przedstawił jednak konkretne propozycje, które mają zmniejszyć zagrożenie monopolem.
– Konsekwentnie negocjowaliśmy z Komisją, aby przejęcie Grupy LOTOS było optymalne dla wszystkich stron transakcji. To się udało. Przed nami rozmowy z potencjalnymi partnerami dotyczące wdrożenia środków zaradczych. Będziemy negocjować przede wszystkim atrakcyjną wymianę aktywów. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani, mamy ustalony plan działania, aby w przyszłości maksymalnie móc wykorzystać synergie wynikające z tego przejęcia – przyznał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
Wskazał on także, że zgoda Komisji Europejskiej na połączenie PKN ORLEN i Grupy LOTOS to sygnał, że w Europie potrzebne są silne, multienergetyczne koncerny. To historyczny moment dla obu koncernów i polskiej gospodarki. Łącząc potencjał obu firm, jesteśmy w stanie sprostać wyzwaniom związanym z transformacją energetyczną, ponieważ niskoemisyjna gospodarka wymaga miliardowych inwestycji. Połączony kapitał finansowy i ludzki otwiera możliwości realizacji nowych projektów, które wzmocnią naszą konkurencyjność i umożliwią dalszą ekspansję na globalnym rynku. Jestem przekonany, że ta fuzja przyniesie korzyści zarówno akcjonariuszom jak i klientom koncernu.
Autor poleca również:
- Tesla: Akcje rosły o 16%, jednak kończyły na minusie po teście 1800 dol.
- Kurs euro wzrośnie w ciagu roku do 1,25 USD – prognozuje Goldman Sachs
- Goldman Sachs zwiększa prognozę zysków na akcję indeksu S&P 500