Naga MarketsPKB Wielkiej Brytanii spadło o 2,6% jak wynika z najnowszych danychBrytyjska gospodarka skurczyła się w listopadzie, jak wynika z najnowszych danych opublikowanych w piątek rano. Jednak rozmiar załamania nie jest aż tak duży jak spodziewali się analitycy i został on odebrany pozytywnie, choć jeszcze przed rokiem taki spadek PKB zostałby przyjęty z dużym pesymizmem.

  • Sytuacja w przemyśle uległa poprawie względem poprzedniego miesiąca
  • Dobrze prezentuje się także branża budowlana
  • Zaskakujący wynik z listopada może wskazywać na możliwość osiągnięcia przez brytyjską gospodarkę wzrostu PKB w IV kw. 2020 r.
  • Kurs funta kontynuuje marsz ku górze w trendzie wzrostowym

Załamanie gospodarcze w Wielkiej Brytanii mniejsze niż sądzono

PKB Wielkiej Brytanii skurczyło się w listopadzie o 2,6%, jak wynika z danych opublikowanych w piątek 15 stycznia. To wynik lepszy od przewidywań analityków, którzy spodziewali się spadku PKB o 4,6%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rezultat ten oznacza, że zapewne Brytyjczycy lepiej przygotowali się do drugiej fali ogólnonarodowych restrykcji niż miało to miejsce w przypadku wiosennych obostrzeń.

Optymizm wynikający z publikacji danych, które okazały się lepsze niż się spodziewano, psuje jednak perspektywa pogorszenie kondycji gospodarki w pierwszych miesiącach 2021 roku. Brytyjski rząd wprowadził bowiem bardzo surowe restrykcje w związku z pojawieniem się nowego, groźniejszego szczepu koronawirusa. Wszystkie szkoły oraz sklepy, oprócz tych które są są niezbędne do zaspokojenia podstawowych potrzeb, są obecnie zamknięte, a ich otwarcie nastąpi najwcześniej w lutym.

– To oczywiste, że sytuacja się pogorszy, zanim się poprawi, a dzisiejsze dane pokazują skalę wyzwania z jakim się mierzymy – stwierdził Rishi Sunak, minister finansów Wielkiej Brytanii – Jednak są też powody do nadziei. Szczepienia przeprowadzane są zgodnie z planem.

fpmarkets

Wracając do sytuacji gospodarczej, ta uległa poprawie zapewne dzięki przemysłowi oraz branży budowlanej, które działały bez restrykcji. Produkcja przemysłowa w ujęciu miesięcznym spadła o zaledwie 0,1%, podczas gdy budowlana o 1,4%, co w porównaniu do prognozy zakładającej skurczenie się branży o -8,1%, faktycznie wygląda dobrze. Produkcja w fabrykach zanotowała nawet wzrost: o 0,7% względem października.

Nie brakuje opinii, że IV kw. 2020 r. zostanie zakończony z dodatnią stopą wzrostu gospodarczego, ponieważ w grudniu zostały poluzowane obostrzenia dotyczące sklepów, a przed świętami mógł nastąpić wzrost popytu konsumpcyjnego. Zdanie to podziela Dan Hanson z Bloomberg Economics, który spodziewa się, że PKB Wielkiej Brytanii w ostatnim kwartale roku wzrosło o 0,6%, w tym w samym grudniu o 1%.

Zobacz również: Cena złota wzrasta w piątek w obliczu nowych zapowiedzi Joe Bidena

Kurs funta (GBP/USD) w trendzie wzrostowym

Kurs funta względem dolara amerykańskiego zmierza w kierunku nowych lokalnych maksimów kontynuując wielomiesięczną zwyżkę zapoczątkowaną jeszcze w marcu zeszłego roku.

Notowania kursu funta (GBP/USD). Źródło: tradingview.com

Już w połowie zeszłego miesiąca kurs wybił powyżej szczytów z grudnia 2019 roku na 1,35149 dol., a w czwartek wyznaczył nowe 32-miesięczne maksima na 1,37110 dol.

Wśród analityków pojawiają się prognozy zakładające dalszą aprecjację brytyjskiej waluty, między innymi takiego zdania jest Credit Suisse.

Polecamy nasze prognozy na 2021 rok:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here