Naga MarketsNad amerykańską gospodarką znowu zaświeciło słońce?
Nad amerykańską gospodarką znowu zaświeciło słońce?

O godzinie 14:30 rynki poznały drugi wstępny odczyt amerykańskiego PKB za trzeci kwartał bieżącego roku. Rezultat na poziomie +3.2% okazał się lepszy od prognoz oraz pierwszej wstępnej publikacji.


Najlepszy kwartał od Q3 2013

Wynik na poziomie +3.2% jest najlepszym kwartalnym rezultatem od Q3 2013 (od trzech lat). Rynki spodziewały się publikacji w wysokości +3.0%, poprzedni odczyt plasował się natomiast na +2.9%. Raport okazał się więc pozytywną niespodzianką dla rynków, co przełożyło się oczywiście na aprecjację USD.

Warto wspomnieć jeszcze o kilku innych kluczowych elementach zawartych w raporcie gospodarczym publikowanym przez amerykańskie Biuro Analiz Ekonomicznych:

  • PKB za Q2 2016: +1.4%
  • Wydatki konsumpcyjne: 2.8% vs 2.3% prognozy, poprzednio 2.1%
  • Indeks cenowy PCE: 1.4% vs 1.5% prognozy
  • Bazowe PCE: 1.7% vs 1.7% poprzednio
Historyczne ujęcie kwartalnych zmian amerykańskiego PKB. Źródło: bea.gov
Historyczne ujęcie kwartalnych zmian amerykańskiego PKB. Źródło: bea.gov

Informacja z całą pewnością utwierdzi FED w przekonaniu, że podwyżka stóp procentowych w grudniu jest jak najbardziej możliwa. Teraz rynki oczekują piątkowego NFP, które powinno być kolejnym potwierdzeniem.

Dolar amerykański w górę

Na notowaniach Eurodolara publikacja PKB USA wywołała osunięcia i nieśmiały test wczorajszych dołków – rynek zareagował na istotne techniczne wsparcie odbiciem w drugą stronę:

EUR/USD M5
EUR/USD M5

Na GBP/USD skala osunięć w podobnym zakresie, około 15 pipsów:

GBP/USD M5
GBP/USD M5

Silniejszy ruch rynki obserwowały na USD/CAD. Tutaj było to wywołane jednak publikacją bilansu kanadyjskiego za Q3, który również pojawił się o 14:30 i okazał się gorszy od prognoz. W pierwszym momencie Loonie wzrastał o około 20 pipsów, jednak dalsza aprecjacja została zatrzymana przez konfluencję oporów i notowania bardzo szybko zawróciły:

USD/CAD M5
USD/CAD M5

Na naszym rodzimym podwórku, doszło natomiast do przełamania poziomu PP R1, który w tym momencie testowany będzie od góry, co może dać okazję zagrywania długich pozycji:

USD/PLN M5
USD/PLN M5

Pełny raport BEA dostępny jest pod linkiem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here