Naga MarketsPKB to jeden z najgłupszych wskaźników, twierdzi Trader21
Trader21 był gościem Comparic24.tv

Przed nami druga odsłona kryzysu, nie ma szans na szybkie odbicie gospodarki w kształcie litery V, a wskaźnik PKB Jest „jednym z najgłupszych” w całej palecie różnych miar ekonomicznych, twierdził w rozmowie z Comparic24.tv popularny polski inwestor, Cezary „Trader21” Głuch. Autor książki „Inteligentny Inwestor XXI wieku” porusza tematy kryzysu gospodarczego, który wywołała pandemia koronawirusa, bezprecedensowej polityki banków centralnych w jej następstwie oraz perspektyw wejścia Polski w głębszą recesję.

  • Koronawirus pozwala bankom centralnym na manipulację i może doprowadzić do pojawienia się nawet rocznej bessy na głównych rynkach, twierdzi Trader21
  • Oficjalne prognozy gospodarcze dla 2020 r. wypadają lepiej niż zakładano, nie są jednak „powodem do dumy”
  • Nie PKB, a bezrobocie, o wiele dokładniej obrazuje jak negatywne skutki na gospodarkę i życie ludzi miały ostatnie miesiące zdominowane przez pandemię koronawirusa

Te artykuły również Cię zainteresują
Wskaźnik PKB nie mierzy standardu życia i siły gospodarki

Zdaniem Cezarego Głucha mowa o kondycji gospodarki w obliczu wskaźnika PKB jest niewłaściwa. Według najnowszego raportu Unii Europejskiej szacuje się, że Polska gospodarka skurczy się w tym roku o 4,6%. Zdaniem Tradera21 wartość ta realnie będzie jednak nawet o dwa punkty procentowe wyższa, szczególnie przy uwzględnieniu obecnych wartości inflacji CPI, które są jego zdaniem zaniżane przez urzędy statystyczne.

Gość Comparic24.tv jest zdania, że kondycję gospodarki o wiele lepiej może obrazować stopa bezrobocia. Na polskim podwórku, jak i na podwórkach zagranicznych, liczba bezrobotnych w związku z pandemią koronawirusa dynamicznie wzrosła i nie ma to być efekt tymczasowy, tylko długoterminowy powrót z rynku pracownika do rynku pracodawcy.

– Dla mnie generalnie wskaźnik PKB jest jednym z najgłupszych wskaźników z jakim się spotkałem, dlatego, że on nie mierzy efektywności gospodarki i standardu życia tylko mierzy, ile tak naprawdę produkujemy i sprzedajemy. Kiedy jakiś oszołom stwierdził, że doszło do tsunami, bo PKB tego kraju wzrośnie. Więc możemy od razu wyjaśnić, jak to działa: jeżeli Polskę nagle nawiedziłby jakiś totalny kataklizm, to PKB oczywiście wzrośnie, ale na kredyt. Miara PKB jest fatalną miarą – komentował w rozmowie z Cezarym Andrzejczykiem autor bloga independenttrader.pl, Trader21.

Jeżeli bezrobocie w tym momencie wzrośnie do 10-15%, wtedy realna siła nabywcza Polaków spadnie, zmniejszy się dynamika aprecjacji zarobków, co z kolei zwiększy zadłużenie przeciętnego obywatela. „Na tle Europy wypadamy lepiej, nie są to jednak pozytywne informacje” – mówił Cezary Głuch.

Zobacz również: Koronawirus może wywołać roczną bessę i manipulacje banków centralnych

To nie wirus, tylko lockdown zniszczył gospodarkę

Zapytany o swoje spojrzenie na to jak Polska radzi sobie z pandemią koronawirusa, Trader21 przyznał szczerze, że jego zdaniem to politycy i wprowadzony w zbyt szerokim stopniu lockdown był główną przyczyną zapaści gospodarki, a nie sam Covid-19.

Wirus był tylko i wyłącznie uzasadnieniem. Ja uważam absolutnie, że nie będzie żadnego odbicia. Gospodarki wielu krajach przy wcześniejszych kryzysach się załamywały i wracały do tego samego stadium rozwoju dopiero po kilku latach. W Polsce po tym ostatnim kryzysie z 2008 roku, my się podnieśliśmy dosyć szybko z dosyć prostej przyczyny – gdy kryzys się zaczynał mieliśmy piekielnie drogą złotówkę. Gdy zaczął się kryzys kapitał uciekał z naszego regionu, złotówka się osłabiła na chwilę co pozwoliło zwiększyć produkcję w firmach nastawionych na eksport – mówi Trader21.

Ten krótkoterminowy zastrzyk miał pozwolić Polsce przejść relatywnie suchą stopą przez kryzys, pomimo wzrostu bezrobocia i spadku wynagrodzeń. Tym razem Cezary Głuch nie spodziewa się tak pozytywnego scenariusza i zakłada wzrost bezrobocia w długim terminie oraz drugiej odsłony lockdownu pewnych gospodarek.

Zobacz również: Czy państwo ma ingerować w gospodarkę? Jak wyjść z recesji

Inteligentny Inwestor XXI wieku – książka Tradera 21

Pierwsza książka Tradera21, założyciela IndependentTrader.pl, dwukrotnie uznanego za najlepszy blog finansowy w Polsce, jest już dostępna. Wyjątkowa pozycja na polskim rynku wydawniczym zatytułowana Inteligentny Inwestor XXI wieku to 4 tomy ponadczasowej wiedzy, która jest efektem 15-letniego doświadczenia autora na rynkach finansowych. Publikacja sprzedaje się w rekordowych ilościach i zbiera fantastyczne opinie! Na polskim rynku jest to produkt wybitnie unikalny.

Więcej na temat książki możesz dowiedzieć się tutaj. Przy zakupie wskaż jako źródło odwiedzin: Comparic.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here