Naga MarketsPKB strefy euro wzrosło w drugim kwartale o 12,7%. Euro reaguje wzrostamiEuropejskie gospodarki odnotowały odbicie w trzecim kwartale 2020 roku. Jest to oczywiście spowodowane znoszeniem restrykcji, które pozwoliło na wznowienie działalności wielu branż. To zaczyna się zmieniać, a eksperci martwią się, że koniec roku będzie oznaczał powrót do recesji.

  • Wynik strefy euro przekroczył oczekiwania ekonomistów.
  • Francuska gospodarka urosła o 18,2% w drugim kwartale.
  • PKB Niemiec wzrosło o 8,2%

Najlepszy wynik w historii

Według danych opublikowanych w piątek przez Eurostat, PKB strefy euro wzrosło w okresie od lipca do września o 12,7%. Jest to wynik zdecydowanie lepszy od prognoz analityków, którzy spodziewali się, że będzie to 9,4%. Największy kwartalny wzrost w historii strefy jest następstwem załamania w drugim kwartale, które wyniosło 11,8%.

Gospodarka strefy euro odzyskała dynamikę w trzecim kwartale, gdy skończyły się ograniczenia działalności gospodarczej, choć pełne ożywienie jest jeszcze dalekie, a osłabienie pojawia się w czwartym kwartale – powiedział Claus Vistesen, ekonomista w Pantheon Macro.

Zobacz również: Funt odrabia straty. ANZ: gospodarka ciągnie GBP w dół

Bardzo dobry wynik odnotowała Francja, której gospodarka urosła o 18,2%. Druga największa gospodarka strefy euro była objęta lockdownem już od początku kwietnia, co spowodowało, że skurczyła się ona w drugim kwartale o 13,7%.

Euro zyskuje na fali dobrych danych

Ogromny wzrost francuskiego PKB w trzecim kwartale nie jest pocieszający dla francuskich decydentów i gospodarstw domowych, które obecnie zmagają się z drugim całkowitym lockdownem. – uważa Andrew Kenningham, ekonomista w Capital Economics.

Gorzej poradziły sobie natomiast Niemcy, gdzie PKB wzrosło o 8,2%. Należy jednak pamiętać, że niemiecka gospodarka poradziła sobie w drugim kwartale lepiej niż wiele innych państw kurcząc się o „jedynie” 9,8%.

Robiliśmy to w przeszłości: Zareagowaliśmy bardzo szybko, bardzo właściwie, bardzo mocno na pierwszą falę, która uderzyła w gospodarki strefy euro. Zrobiliśmy to podczas pierwszej fali; zrobimy to ponownie podczas drugiej fali – powiedziała w czwartek prezes EBC Christine Lagarde.

Pod koniec tygodnia kurs EUR/USD rośnie o 0,15% i wynosi 1,1687.

Wykres przedstawiający zmianę kursu EUR/USD w ciągu ostatniego miesięcy, źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here