Naga MarketsPKB strefy euro spada o 15 proc. Inwestorzy patrzą w przyszłośćOstatnie dni lipca przyniosły serię fatalnych danych makroekonomicznych za drugi kwartał. Okazało się, że amerykańska gospodarka skurczyła się aż o jedną trzecią, najmocniej od czasu Wielkiego Kryzysu, PKB strefy euro spadł o 15 proc., a w przypadku Niemiec spadek sięgał niemal 12 proc.

Perspektywy najważniejsze dla inwestorów. Przyszłość rysuje się całkiem optymistycznie

Publikacje te nie zrobiły na inwestorach większego wrażenia, choć na parkietach europejskich mieliśmy do czynienia z jednorazowymi, nieco większymi spadkami indeksów. Stało się tak dlatego, że bardzo złych danych się spodziewano, a więc zostały one „zdyskontowane” już wcześniej. Po drugie, dotyczą one przeszłości, a dla inwestorów najważniejsza jest przyszłość. Ta zaś rysuje się dość optymistycznie, co potwierdzają odczyty wskaźników wyprzedzających. Te w przypadku większości gospodarek nie tylko konsekwentnie idą w górę, ale w czerwcu bądź w lipcu przekroczyły wyraźnie poziom 50 punktów, sygnalizując powrót dobrej koniunktury.

Trudno się więc dziwić, że w takich warunkach na rynkach finansowych utrzymywały się optymistyczne nastroje. Inwestorzy zdają sobie zapewne sprawę z tego, że powrót do gospodarczej normalności nie będzie ani łatwy, ani szybki, a poprawa to efekt gigantycznych programów stymulacyjnych, zarówno rządowych, jak i fundowanych przez banki centralne. Na razie jednak to nie przeszkadza, bowiem rachunki za te programy przyjdzie płacić w bliżej nieokreślonej przyszłości. Giełdowe indeksy idą też w górę, ponieważ inwestorzy poszukują zysków, a trudno je znaleźć w innych segmentach rynku, nie wspominając o ofertach banków dla posiadaczy oszczędności.

Wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z trwałym, występującym na niemal całym świecie, przekierowaniem przepływu kapitału inwestorów indywidualnych w stronę bardziej ryzykownych aktywów, czemu sprzyja także w znacznym stopniu polityka pieniężna.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here