Naga MarketsPKB rośnie o 7,7% w III kwartale, ale nadal spada o 1,6% r/r - podaje GUSWedług wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w trzecim kwartale PKB wzrósł o 7,7 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. W ujęciu rok do roku oznacza to spadek o 1,6 proc. To dane zbliżone do oczekiwań ekonomistów, ale słabsze w porównaniu z większością krajów naszego kontynentu.

Polska gospodarka odrabia straty, ale perspektywy niepewne

Według szybkiego szacunku GUS, w trzecim kwartale niewyrównany sezonowo PKB był niższy niż przed rokiem o 1,6 proc. To wynik nieco lepszy, niż się spodziewano. Ekonomiści oczekiwali spadku o 1,7 proc. W odniesieniu do poprzednich trzech miesięcy, gdy nasza gospodarka skurczyła się o 8,4 proc., trzeci kwartał przyniósł wzrost o 7,7 proc., uwzględniając czynniki sezonowe. Zaprezentowane dane nie są zbyt optymistyczne, szczególnie jeśli porównać je z wynikami osiągniętymi przez gospodarki krajów sąsiednich oraz głównych gospodarek naszego kontynentu. Co prawda w większości przypadków nasza gospodarka w drugim kwartale radziła sobie relatywnie dobrze, ale jednak w innych krajach odbicie było znacznie bardziej dynamiczne.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dla przykładu, w trzecim kwartale PKB w strefie euro było wyższe niż kwartał wcześniej o 12,7 proc., w Niemczech wzrost wyniósł 8,2 proc., we Francji 18,2 proc., we Włoszech 16,1 proc., a w Hiszpanii 16,7 proc. W ujęciu rok do roku Polska plasuje się jednak pod tym względem w czołówce, ale to głównie efekt relatywnie niewielkiego spadku PKB w drugim kwartale.

Prognozy na najbliższą przyszłość nie są jednoznaczne

Z najnowszej projekcji, sporządzonej przez ekspertów NBP wynika, że w tym roku polska gospodarka skurczy się o 3,5 proc., w przyszłym roku wzrośnie o 3,1 proc., a w 2022 r. przyspieszy do 5,7 proc. W poprzedniej, lipcowej analizie, ekonomiści banku centralnego obawiali się spadku PKB sięgającego w tym roku 5,4 proc., wzrostu o 4,9 proc. w przyszłym roku i o 3,7 proc. w 2022 r. Spore zmiany prognoz wskazują na dużą zmienność warunków i niepewność w kwestii rozwoju sytuacji w przyszłości.

Oczywiście najwięcej zależy od rozwoju pandemii oraz postępów w opracowywaniu środków mających ją powstrzymać, a więc szczepionek i leków. Generalnie, w perspektywie co najmniej do końca przyszłego roku, należy spodziewać się utrzymania aktywnej polityki stymulowania gospodarki, zarówno poprzez narzędzia fiskalne, jak i monetarne. Oznacza to dalszy wzrost zadłużenia i deficytu budżetowego oraz luźną politykę pieniężną, a więc niskie stopy procentowe.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here