Naga Marketsflaga Polski na tle niebaEkonomiści mBanku dodatnio zrewidowali swoje prognozy wzrostu PKB Polski na 2021 roku. W ich ocenie, dynamika wzrostu gospodarczego wyniesie w tym roku aż 5,7 proc. Do rewizji tej skłoniła ich m.in. niespodzianka w kompozycji PKB za I kwartał, kiedy to PKB spadł o 0,9 proc., co okazało się wynikiem lepszym zarówno od wcześniejszego szybkiego szacunku GUS jak i konsensusu prognoz. Największą niespodziankę sprawiły jednak inwestycje, które wzrosły o 1,3% r/r (spodziewano się wyniku na sporym minusie).

RPP podniesie stopy proc. dopiero w 2022 r.

Ekonomiści mBanku uważają także, że utrzymująca się podwyższona inflacja i lepszy od zakładanego scenariusz makro, skłonią Radę Polityki Pieniężnej (RPP) do wcześniejszego niż pierwotnie prognozowano rozpoczęcia procesu normalizacji stóp procentowych.Przypomnijmy, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju br. w stosunku do maja 2020 r. aż o 4,7 proc. (przy wzroście cen usług – o 6,8 proc. i towarów – o 4,1 proc.), co jest najwyższym odczytem od listopada 2011 roku. Dla porównania, średnia inflacja w strefie euro (według wstępnych danych) wyniosła w maju 2 proc.

Zobacz także: Inflacja wymknęła się spod kontroli! To konsekwencja błędów rządu PiS i NBP

Najnowsza prognoza ekonomistów mBanku zakłada rozpoczęcie podwyżek stóp procentowych w I kw. 2022 roku, choć ryzyka rozpoczęcia podwyżek rozciągają się już na IV kw. 2021 roku.

W ocenie ekspertów, Rada Polityki Pieniężnej mogłaby rozważyć szybszą zmianę poziomu stóp proc. gdyby ożywienie gospodarcze było “ugruntowane” a inflacja wysoka, choć drugi warunek jest już od kilku miesięcy spełniony.

– Kwestia inflacji jest naszym zdaniem jasna od paru miesięcy: szanse na powrót inflacji do dopuszczalnego przedziału wahań są nikłe – wskazują ekonomiści mBanku dodając, że lipcowa i listopadowa projekcja powinny pokazać silny wzrost gospodarczy w ciągu kolejnych lat. 
Eksperci zwracają także uwagę, że szybsze podwyżki stóp proc. implikują szybsze (niż w poprzedniej edycji prognoz długookresowych) umocnienie złotego. Dostrzegają oni jednak, iż w porównaniu do innych banków centralnych w regionie (Czechy, Węgry) NBP wystartuje później, co może w średnim terminie przekładać się na relatywnie słabszego złotego.
– Wraz z przybieraniem na sile oczekiwań na podwyżkę (i samymi podwyżkami) złoty będzie się umacniał – wskazali ekonomiści mBanku dodając, że nie obstawialiby na razie istotnej aprecjacji (4,30 na koniec 2022 to ledwie kosmetyczne przesunięcie).
Przyznali oni również, że w dłuższym terminie też nie ma co szaleć, bo w najbliższych latach polski rynek pracy będzie pod wpływem silnego wzrostu gospodarczego połączonego z powoli obniżającą się siłą roboczą. To oznacza relatywnie wysokie płace, co dodatkowo przy wysokiej inflacji implikuje raczej niewielką aprecjację kursu nominalnego w celu utrzymania konkurencyjności. 

Autor poleca również: 

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania kernel | pgnig wykres | lpp kurs | akcje mercator | stalprodukt kurs | orlen kurs | notowania pkn orlen | notowania cyfrowy polsat |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułModern Commerce przejmuje właściciela marki Moliera2.com | Maciej Tygielski
Następny artykuł6 spółek odnotowało rekord notowań w środę. Akcje CD Projekt straciły na zamknięciu ponad 6%!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here