Naga MarketsPKB Polski wyniesie 1,3% za I kw. Czy dane dobiją kurs złotego?W trakcie piątkowej sesji GUS opublikuje dane dotyczące szybkiego szacunku polskiego produktu krajowego brutto (PKB) za pierwszy kwartał 2020 roku oraz dane inflacyjne. Konsensus analityczny zakłada spowolnienie dynamiki w ujęciu rocznym do 1,3% z 3,2% obserwowanych kwartał wcześniej. Krzysztof Kamiński z Comparic24.tv rozmawiał o danych makroekonomicznych oraz o perspektywach dalszego cięcia stóp procentowych w wykonaniu NBP z ekspertem Walutomat.pl, Maciej Przygórzewskim.

  • GUS poda dane o PKB i inflacji o godzinie 10:00
  • Zgodnie z prognozą analityków dynamika PKB rdr ma spaść do 1,3%, natomiast w ujęciu kwartalnym wynieść -1,2%, co oznacza recesję
  • W związku z lockdownem gospodarki analitycy zakładają również spadek dynamiki inflacji do 3,4% rdr z 4,6% notowanego kwartał wcześniej

Przyglądając się wypowiedziom oficjeli NBP, można zaobserwować, że prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych jest znacznie większe, niż ich podwyżka. Na te decyzje polskich bankierów centralnych będą miały dane dotyczące PKB oraz inflacji w Polsce, które poznamy 15 maja – komentował Przygórzewski.

O ile dane o PKB dotyczą pierwszego kwartału i mogą nie być znaczącym stymulantem do silnych ruchów, to dane pokazujące inflację za kwiecień są istotne z punktu widzenia przyszłej polityki monetarnej polskiego banku centralnego. Tym bardziej, że Polska od lat boryka się z suszą, co może wskazywać na droższe ceny żywności. Czy zatem czekają nas niższe stopy procentowe przy jednoczesnym wzroście cen?

Indeks polskiego złotego znalazł się na najniższych poziomach od początku kwietnia. Źródło: Tradingview.com

waultomat_logo_post Korzystna wymiana walut 24/7. Około 115 tys. transakcji miesięcznie. Odbierz swój rabat 50%.


Zdaniem Przygórzewskiego bank centralny cały czas analizuje możliwość kolejnej obniżki stóp procentowych i nie można jej wykluczyć. Scenariusz taki z całą pewnością pogorszyłby perspektywy polskiego złotego, który jak widać na powyższym wykresie ponownie traci do walut zagranicznych.

Warto przypomnieć, że NBP od marca obniżał stopy już dwukrotnie, wcześniej nie robiąc tego przez 5 lat. Ostatnia obniżka do poziomu 0,5% miała miejsce 8 kwietnia. W przeciągu niespełna miesiąca wysokość stopy referencyjnej zmniejszała się więc z poziomu 1,5% do rekordowo niskiego 0,5%.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here